Ersin Tatar: Artık yeni bir siyaset var...Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 11:04

Ersin Tatar: Artık yeni bir siyaset var…

46 yıl ortanın akabinde bir kısmı yine ziyarete açıldı, bir yılda 250 bine yakın kişi ziyaret etti. Kapalı Maraş açılımının birinci yılında …

Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 10:41

Ersin Tatar: Artık yeni bir siyaset var…

46 yıl ortanın akabinde bir kısmı yine ziyarete açıldı, bir yılda 250 bine yakın kişi ziyaret etti. Kapalı Maraş açılımının birinci yılında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TRT Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, yıllarca Türk tarafının gösterdiği düzgün niyetin karşılık bulmadığını hatırlattı. Tüm tenkitlere ve inanmayanlara karşın Maraş’ın bir kısmının açılması adımını kararlılıkla attıklarını söyledi.

“Neticede federasyon görüşmelerinin son bulması iki devletlilik siyasetinin artık siyasetimiz haline gelmesi, KKTC’nin ve alışılmış Türkiye’nin bunu desteklemesi ile artık yeni bir anlayış ve yeni bir siyaset. Bu siyaset bağlamında da Kapalı Maraş’ın açılması bu yeni siyasete güç kazandırmıştır. Artık eski periyot kapanmıştır. Bu federasyon mederasyon artık bu eski anlayış geride kalmıştır.”

“Maraş adımı insan hakları ihlallerini de giderecek”

Ersin Tatar, Maraş açılımının insan hakları bakımından da kıymetli olduğunu vurguladı. Tatar, “Burada mülk sahiplerinin hakları korunmaktadır. Taşınmaz Mal Kurulu aracılığı ile mallarını geri alabilirler” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı, şu ana kadar 400’e yakın müracaat olduğunu anlattı. Tatar, Rum idaresinin engellemeleri kalktığında bu sayının çok daha yükselmesini beklediklerini söyleyerek, şunları anlattı:

“Zaten Maraş açılımının da bir bacağı bu insan haklarının yerine getirilmesidir. Siyaset budur. Münasebetiyle biz bu adımla KKTC iktisadına, siyasetine, turizmine çok büyük bir paha kazandırmış oluyoruz. Bir özgüven gelmiş oluyor. Tıpkı vakitte da bu insan hakları ihlalleri mağduriyetlerin giderilmesi için bu türlü bir açılımla onların da mallarına, mülklerine kavuşma imkanı doğuyor. ”

Ersin Tatar, daha güçlü bir Türkiye ve daha güçlü bir KKTC için bu adımların kararlılıkla atılmaya devam edileceğini de kelamlarına ekledi.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.