Ersin Tatar: Tarihimizi asla unutmayacağız, Türkiye ile yüreğimizi ortaya koyacağızKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 06:39

Ersin Tatar: Tarihimizi asla unutmayacağız, Türkiye ile yüreğimizi ortaya koyacağız

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Altındağ Belediyesi Kıbrıs Şehitleri Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı’nın …

Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 20:32

Ersin Tatar: Tarihimizi asla unutmayacağız, Türkiye ile yüreğimizi ortaya koyacağız

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Altındağ Belediyesi Kıbrıs Şehitleri Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı’nın açılış merasiminde yaptığı konuşmada, “Bizim tarihimiz bir, mukadderatımız bir, geçmişimiz bir, gönlümüz bir ve geleceğimiz de bir olacaktır. Biz her vakit haykırıyoruz, biz 1571’den beri Kıbrıs’ta Türklük gayreti veriyoruz.” diye konuştu.

Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı 300 yıldan fazla yönettiğini anımsatan Tatar, Osmanlı’nın Ada’dan çekilmesi sonrası Kıbrıs Türkü’nün tarihin en acılı gününü yaşadığını söyledi.

Tatar, Ada için yapılan mutabakatların hiçbir vakit uygulanmadığını, Ada’da Kıbrıs Türklerine yönelik kanlı atakların maksadının, buradaki Türk varlığını yok etmek olduğuna işaret etti.

‘TÜRKİYE HER VAKİT BİZİM YANIMIZDAYDI’

Türkiye’nin her vakit Kıbrıs Türkü’nün yanında yer aldığını vurgulayan Tatar, “Türkiye askerini, kumandanını, öğretmenini her vakit yolladı. Gerektiğinde maddi katkılarıyla oradaki mücahitleri destekleyerek oradaki varoluşumuzu sağladı.” formunda konuştu.

Tatar, “Tarihimizi asla unutmayacağız, geçmişimizi her vakit hatırlayacağız. Biz barışı savunan, bu bölgede istikrarı savunan güçlü Türkiye ile haklarımızın sonuna kadar savunulmasında yüreğimizi ortaya koyacağız.” sözlerini kullandı.

“Kıbrıs’ta şu anda istediğimiz, hükümran eşitliğe dayalı bir mutabakattır.” tabirini kullanan Tatar, Ada’nın güneyinin bir “Rum Cumhuriyeti’ne” dönüştüğünü belirtti.

‘KKTC’NİN ORTADAN KALDIRILMASINA TÜRKİYE DE MÜSAADE VERMEZ’

Tatar, Kıbrıs Türklerinin verdiği çok çabadan sonra KKTC’nin ortadan kaldırılmasının ve Kıbrıs Türk halkının bir anayasal değişiklikle Rum Cumhuriyeti’ne dönüştürülmesinin mümkün olmayacağını, buna Türkiye’nin de müsaade vermeyeceğini söyledi.

Kendileri için en büyük güç kaynağının Türkiye’nin gerilerinde olması olduğunu vurgulayan Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, verdikleri takviye için teşekkür etti.

‘ÇOĞUNLUĞUN AZINLIĞI OLACAK KADAR HAYSİYETSİZ DEĞİLİZ’

Tatar, müzakere masalarında koydukları düzgün niyete karşın Rum tarafının farklı planlarının olduğunu hatırlattı.

“Eşitlik temelinde, devlet temelinde, yan yana yaşayan iki farklı hükümran devletin iş birliğiyle olabilecekse bu türlü bir mutabakata varız. Aksi takdirde biz çoğunluğun azınlığı olacak kadar haysiyetsiz, onursuz değiliz zira biz büyük Türk milletinin kopmaz kesimiyiz.” tabirini kullanan Tatar, KKTC’nin bir muvaffakiyet hikayesi olduğunu aktardı.

Tatar, Doğu Akdeniz’de bir Türk devletinin olduğunu ve isminin KKTC olduğunu söyledi.

Açılışa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Altındağ Belediye Lideri Asım Balcı ve birçok davetli katıldı.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.