Facebook Her Şeyi Bilen Bir Yapay Zeka Üstünde ÇalışıyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 17:52

Facebook Her Şeyi Bilen Bir Yapay Zeka Üstünde Çalışıyor

Toplumsal medya ve dijital interaktif ortamlar, hiçbir vakit yalnızca cümbüş, vakit geçirme, toplumsallaşma üzere imkanlar sağlayan bir ortam …

Son Güncelleme :

15 Ekim 2021 - 11:17

Facebook Her Şeyi Bilen Bir Yapay Zeka Üstünde Çalışıyor

Toplumsal medya ve dijital interaktif ortamlar, hiçbir vakit yalnızca cümbüş, vakit geçirme, toplumsallaşma üzere imkanlar sağlayan bir ortam olmadı. Bunun ötesinde, datalar bu vesileyle toplanarak ticari faaliyetler başta olmak üzere müsaademiz dışında çeşitli faaliyetler için kullanıldı. Teknoloji ve medya şirketleri, gelecek için daha fazlasını isteyerek bu tarafta çalışmalar yapıyor.

Facebook’un sanal ve artırılmış gerçeklik alanında hayata geçirdiği Facebook Reality Labs kapsamında geliştirilen Ray-Ban Stories gözlükler geçtiğimiz günlerde satışa sunulmaya başlanmıştı. Facebook açıklamasında, eserin hayatı pratikleştireceği ve tüm anları kaydederek hayatı unutulmaz kılabileceğini vaat ediyor ama şirketin şahsî dataların güvenliği konusunda kaybettiği inanç sebebiyle eser kimi ilgilileri huzursuz etti. Facebook’un üzerinde çalıştığı Ego4D projesi de bu tedirginlikleri artıracak üzere görünüyor.

“Türünün birinci örneği”

Facebook AI YouTube kanalında yayınlanan bir görüntüde Ego4D projesi tanıtıldı. Projenin ve kelam konusu eserlerin gayesi şahısların gündelik ömürlerini daha kolay hale getirmek. Örneğin, anahtarımı nerede unuttum, bu kelamı kim söylemişti ya da bunu daha evvel ne halde yapmıştım üzere sorulara yanıt veriliyor ve gündelik hayat içerisinde karşılaşılan anların daha ayrıntılı tahlili yapılmasına imkan sağlanıyor.

Ego4D projesi bir dataset olarak da karşımıza çıkıyor. Facebook’un, toplamak için 13 üniversite ile çalıştığı bu dataset, şimdiye kadar oluşturulanların en büyüğü olarak yer alıyor. Facebook AI araştırma bilimcisi Kristen Grauman datasetin hem ölçek hem de çeşitlilik açısından cinsinin birinci örneği olduğunu söyledi. Bu gelişmeler şahsî bilgiler istikametinden korkuturken, bir yandan da gelecek için heyecanlandırıyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.