Florida eyaletinde Ian Kasırgası alarmı! 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

7 Aralık 2022 - 01:09

Florida eyaletinde Ian Kasırgası alarmı! 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi

Son Güncelleme :

28 Eylül 2022 - 11:04

Florida eyaletinde Ian Kasırgası alarmı! 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi

ABD’nin Florida eyaletinin Meksika Körfezine kıyısı olan bölgelerinde yaşayan 2,5 milyon tahliye emri verildi. Ian Kasırgası nedeniyle verilen emir ile birlikte otoyollarda kilometrelerce uzayan kuyruklar oluştu. Binlerce kişi markete akın ederek içecek ve gıda depolarını boşaltırken uzmanlar vatandaşların güney yönüne doğru hareket etmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

Bugün özellikle Tampa bölgesinin güney kesimlerini vurması beklenen Ian Kasırgası nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen bölgelerden tahliye emri çıktı. 2,5 milyon kişi eyaletin doğu ve kuzey bölgelerine doğru harekete geçerken otoyollarda trafik felç oldu. Hava yolu şirketlerinin biletleri yok satarken Meksika Körfezi’nde yaklaşık 800 kilometre genişliğinde bir alanda etkili olan ve saatte 200 kilometreye yakın hızla ABD anakarasına ulaşması beklenen kasırga öncesi bölge halkı son hazırlıklarını tamamladı.

Florida sakinleri marketlere akın ederek içecek ve gıda depolarken dev mağazaların gıda bölümlerindeki rafların çoğunun boşaldığı görüldü. Ev ve iş yerlerini şiddetli rüzgar ve yağmurdan korumak isteyenler ise marketlerden ahşap ve metal levhalar satın aldı. Bazı mağaza sahipleri, iç bölümdeki ürünlerinin üzerlerini bile brandalarla örterken bazı bölge sakinleri kapı önlerini kum torbalarıyla destekledi.

YETKİLİLER UYARIDA BULUNDU

FEMA Florida Direktörü Kevin Guthrie, düzenlediği basın toplantısında, tahliye emri verilen 2,5 milyonluk bölge sakinine, kasırganın yönünün kuzeye doğru olduğunu, dolayısıyla kuzey yerine doğu ve güney bölgelerine doğru hareket etmelerinin daha doğru olacağını söyledi. Guthrie, özellikle Miami-Dade ve Palm Beach bölgelerinin daha güvenli olacağını kaydetti.

120 SANTİMETRE FAZLA YAĞIŞ

Ulusal Kasırga Merkezinin yaptığı bilgilendirmede ise Sarratoga sahillerindeki dalgaların şimdiden kabardığı, kasırganın getireceği yağmurla 120 santimetreden fazla yağış beklendiği vurgulandı. Küba’yı kategori-3 şiddetinde vuran ve büyük hasara yol açan Ian Kasırgası’nın ABD topraklarına ulaştığında kategori-4 şiddetine ulaşma ihtimalinin devam ettiği belirtildi. FEMA yetkilileri, kasırganın etkisini asgari seviyede tutabilmek adına, bölge halkına yardım için tüm sosyal medya hesaplarından bilgilendirme hizmetini aralıksız sürdürüyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.