Fransa, Ücretsiz PCR Testi Uygulamasını SonlandırdıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 18:24

Fransa, Ücretsiz PCR Testi Uygulamasını Sonlandırdı

Koronavirüs pandemisinin en güçlü silahı olan aşı, ne yazık ki dünya genelinde hala tartışılıyor. Tıp topluluğunun genel olarak onaylamış …

Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 12:57

Fransa, Ücretsiz PCR Testi Uygulamasını Sonlandırdı

Koronavirüs pandemisinin en güçlü silahı olan aşı, ne yazık ki dünya genelinde hala tartışılıyor. Tıp topluluğunun genel olarak onaylamış olmasına karşın insanların koronavirüs aşısından çekinmesi, salgının denetim altına alınmasının önüne geçiyor. Üstelik aşı vurulmayanlar, aşı vurulup bağışıklık kazanmış olan insanları da riske atıyorlar. Zira süreç uzadıkça aşının tesiri azalıyor ve aşılanmış beşerler, bağışıklıklarını kaybetmeye başlıyorlar.

Aşılama oranlarının istenilen seviyeye çıkmaması, ülkelerin yeni kararlar almasına yol açmış durumda. Artık bunların en yenisi, Fransa‘da alındı. Hükümet, bugüne kadar fiyatsız olarak yapılan PCR testleri için bundan sonra fiyat alınacağını duyurdu. Artık dileyen herkesin aşıya fiyatsız bir halde ulaşabileceklerini söyleyen Fransız yetkililer, artık fiyatsız test uygulamasına gereksinim kalmadığını belirttiler.

PCR testlerinin maliyetleri milyar dolarlara ulaştı

Aslına bakacak olursak Fransa, salgını genel olarak denetim altına almış durumda. Çünkü açıklanan son datalar, ülke genelindeki günlük hadise sayısının 5.000 civarında olduğunu gözler önüne seriyor. Hükümet, daha çok vatandaşının aşılanmasını sağlayarak, salgını gündeminden çıkarmak istiyor. İşte fiyatsız PCR testi uygulamasına son verilmesinin temel nedeni de tam olarak bu.

Fakat hükümet, testlerin maliyetlerinden de bunalmış durumda. Geçtiğimiz yıl PCR testleri için 2,2 milyar dolar harcayan Fransa, bu yıl koronavirüs aşısı olmasına karşın 6 milyar dolar civarında harcama yapmış olacak. Testin fiyatlı hale getirilmesi, hükümeti bu sarfiyattan kurtarmış olacak. Kararla birlikte Fransızlar, test başına 22 ila 44 euro aralığında ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Bu cins kararlar, yakın bir gelecekte dünya geneline yayılacak üzere görünüyor. Kim bilir, tahminen de Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı da emsal bir karar alır…

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.