Fuat Oktay - Üstel görüşmesinden TOKİi, kablo ile elektrik çıktıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 17:24

Fuat Oktay – Üstel görüşmesinden TOKİi, kablo ile elektrik çıktı

Fuat Oktay – Üstel görüşmesinden TOKİi, kablo ile elektrik çıktı
Son Güncelleme :

17 Ocak 2023 - 18:37

Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ünal Üstel ile birlikte basın açıklaması yaptı.  TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile Hükümet ortaklarının görüşmesi sonrası ortak açıklama yapıldı; Fuat Oktay “3 müjdesi” olduğunu söyledi: TOKİ, kablo ile elektrik ve KKTC’deki TC vatandaşlarına TC’de sağlık hakkı.

Oktay’ın açıklamasından satır başları şöyle:

Türkiye KKTC işbirliği ile geliştirilen projeler konuşuldu. Hem değer üreten hem de sahip olduğu değerlerle dünyaya açılan KKTC için anavatan olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.

Derdimiz KKTC’nin istikrar içinde güçlendirilmesidir. Turizm ve eğitime ilaveten tarım ve ticaret noktasında ambargoları kırmak istiyoruz. Türkiye KKTC güç birliği bölgede istikrar ve refahın yükselmesini istiyoruz.

Daha da ilerlemenin tam zamanı olduğuna inanıyoruz ve ileriye dönük kararlar aldık.

Ulaşım ve altyapısıyla birlikte teknoloji sanayileşme madenlerin işlenmesi ve tarımsal verimliliğin artırılması öncelikleriyle ilerleyeceğiz.

İşbirliğimiz uzun vadeli olmaya devam edecek. 2023 protokolü hazırlıklarını da hep beraber tamamlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan hayatını kaybettiYDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da özellikle üzerinde durduğu üç müjdeyi açıklamak istiyorum

  1. Türkiye’deki sağlık sisteminde Türkiye’deki vatandaşlar gibi KKTC’de de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanması için çalışmalara başladık.
  2. Derinya’da TOKİ ile birlikte sosyal konut projelerini başlatıyoruz.
  3. Asrın projesiyle suyu ulaştırdığımız gibi kablo ile elektrik temin projesini başlatıyoruz. Tüm hazırlıklar hükümet nezdinde yürütülecek.

Kıbrıs tarafı ne istediğini açık şekilde ortaya koymuştur. Çözüm iki halkın egemen eşitliğiyle mümkündür. Türkiye olarak KKTC’nin bu vizyonuna tam destek veriyoruz.

Doğu Akdeniz hem ülkemizin hem de KKTC’nin hakları mevcuttur. Ne Rum Kesimi ne de başka ülkeler bu alanda hayal görmesin. Maraş’ın hayat bulması yönünde yürütülen çabalara destek vereceğiz.