Gazze'deki savaşta son dakika... Sirenler çaldı, harita bir anda kırmızıya döndü! İsrail hava kontrol üssü vurulduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 11:00

Gazze’deki savaşta son dakika… Sirenler çaldı, harita bir anda kırmızıya döndü! İsrail hava kontrol üssü vuruldu

Gazze’deki savaşta son dakika… Sirenler çaldı, harita bir anda kırmızıya döndü! İsrail hava kontrol üssü vuruldu
Son Güncelleme :

06 Ocak 2024 - 17:41

Gazze’deki savaşta son dakika… Sirenler çaldı, harita bir anda kırmızıya döndü! İsrail hava kontrol üssü vuruldu

Hamas’ın iki numarası Aruri’nin Beyrut’ta suikasta uğramasına ilk yanıtın verildiğini belirten Hizbullah, füzelerin adresinin Meron Dağı olduğunu duyurdu.

İsrail‘in Gazze‘yi işgal ettiği savaşın bütün Orta Doğu’ya yayılma riski giderek artıyor, bu sabah 90 İsrail şehri ve kasabasında sirenler çaldı. Bütün gelişmeleri dakika dakika canlı blog sayfasına taşıyoruz.

 

AL JAZEERA MUHABİRİ: İSRAİL YENİ CEPHE AÇTI

İsrail işgal güçlerinin bir haftalık geçici ateşkeste bile baskınları askıya almadığı Batı Şeria’da, Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece birçok şehirde ve kasabada patlama seslerine silah sesleri karıştı.

İsrail askerlerinin Nablus, Tulkerim, Ramallah, Beytüllahim ve El Halil gibi şehirlerde gerçekleşen baskınlarda Filistinlilerin ev ve işyerleri arandı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ten bildiren Al Jazeera muhabiri Laura Khan, İsrail’in Batı Şeria’daki yoğunlaşan baskınlarının savaşta yeni bir cephe olduğunu aktardı.

Binyamin Netanyahu’nun Gazze Şeridi’ndeki savaşı gece baskınlarıyla Batı Şeria’ya yaydığını kaydeden Laura Khan, 7 Ekim’den bu yana 5 binden fazla Filistinlinin tutuklandığı bilgisini verdi.

İsrail işgal kuvvetlerinin Batı Şeria’daki baskınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı ise en az 326.

 

GECE YARISI SALDIRILARINI SABAH BOMBARDIMANI İZLEDİ

Gazze Şeridi’ni aralıksız bombardımana tutan İsrail güçleri, bölgenin orta kesimi ve güneyinde yeni katliamlar yaptı.

Filistinli yetkililer, Gazze’nin orta bölümündeki Deyr el Belah’ta iki evin İsrail savaş uçakları tarafından vurulduğunu bildirdi.

Güneyin en büyük şehri Han Yunus’ta ise El Menara semtinde bir ev işgalciler tarafından hedef alındı.

İsrail saldırılarında en az 30 can kaybı var, onlarca yaralı zor koşullarda ayakta kalmaya çalışan hastanelere taşındı.

Yalnızca El Menara semtindeki evde 18 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bilgisi var.

Gazze Şeridi ile Mısır sınırındaki Refah’ta ise İsrail yine güvenli bölge ilan ettiği bölgeyi gece savaş uçaklarıyla bombaladı.

Refah’tan bildiren Al Jazeera muhabiri Hani Mahmud, gece yarısı iki saldırı gerçekleştiğini, çok sayıda evin yerle bir olduğunu aktardı.

Refah’taki kayıplara dair henüz bir açıklama yok.

AFP’nin Refah’ta sabah çektiği fotoğrafta gökyüzüne yükselen siyah dumanlar var.

Diplomatik pencerenin kapandığını belirten İsrail, Lübnan’ın güneyindeki Hizbullah mevzilerine saldırılar düzenledi.

İsrail ordusu, savaş uçaklarının bir Hizbullah komuta merkezini hedef aldığını, yanı sıra tanklar ve topların sınır hattındaki mevzileri bombaladığını duyurdu.

Hamas’ın iki numarası Salih Aruri’nin Beyrut’ta suikasta uğramasıyla, 8 Ekim tarihinden bu yana çatışmaların dinmediği Lübnan-İsrail sınırında bir değişiklik olması bekleniyordu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın misilleme mesajı verdiği konuşmasıyla gerilim zirveye çıktı, bu sabah İsrail’in kuzeyinde sirenler çaldı.

Onlarca İsrail şehri, kasabası ve yerleşiminde çalan sirenlerin nedeni, radarda şüpheli silahlı insansız hava araçları ve roketlerin görülmesiydi.

Kısa süre sonra Hizbullah’ın füze yağmuru duyuruldu, Meron Dağı’nda patlamalar gerçekleşti.

90 sınır kasabası ya da yerleşiminde sirenlerin çaldığı bilgisi verilirken, ilk görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

İsrail ordusu Meron Dağı çevresine Hizbullah’ın 40 roket ateşlediğini, misillemede bulunduğunu açıkladı.

Lübnan’ın en büyük askeri gücü Hizbullah ise, sınırdaki İsrail askeri üssüne 60’tan fazla roket fırlattığını duyurdu.

Hizbullah, Salih Aruri suikastına ilk yanıtın bir parçası olarak Meron hava kontrol üssünü vurduğunu belirtti.

Hizbullah, hedef alınan Meron hava kontrol üssünün İsrail’e ait iki ana üsten biri olduğunu, diğerinin ise güneydeki Ramon olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Lübnanlı gruba göre, Meron üssü işgalci İsrail’in kuzeydeki gözetim ve hava kontrolü için tek merkez kabul ediliyor.

Hizbullah’ın televizyonu El Menar’daki haberde, Meron İsrail’in Doğu Akdeniz’deki tüm hava operasyonlarının koordine edildiği üs olarak tanıtıldı. Habere göre, 1200 metrelik dağın üstündeki hava kontrol üssü ayrıca elektronik harp merkezi.

İran destekli grubun açıklamasından dakikalar sonra İsrail’in Lübnan sınırındaki onlarca yerleşiminde bir kez daha sirenler çaldı.

 

HAMAS LİDERİNDEN ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN’A MESAJ

Hamas lideri İsmail Haniye, dördüncü kez Orta Doğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın geride kalan üç ayda bazı dersler almasını umuyor.

ABD’nin bir numaralı diplomatı, Türkiye ve Yunanistan’ın da yer aldığı seyahat listesinde Orta Doğu’da bir hafta geçirecek. Antony Blinken, İsrail başkenti Tel Aviv’e ise 7 Ekim’den bu yana altıncı kez gitmiş olacak.

Hamas’ın siyasi büro şefi Haniye, İsrail’e koşulsuz destek veren ABD’ye mesaj veren bir açıklama yaptı. Haniye,
“Sayın Blinken’ın geçtiğimiz üç ayda bazı dersler almasını ve ABD’nin Siyonist işgali körü körüne destekleyerek ve yalanlarına inanarak yaptığı hataların boyutunu idrak etmesini umuyoruz. Bu Gazze’de halkımıza karşı eşi benzeri olmayan katliamlara ve savaş suçlarına neden oldu” ifadelerini kullandı.