GKRY'den skandal genelge: Atatürk'ün olduğu sayfayı yırtınKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Aralık 2023 - 14:39

GKRY’den skandal genelge: Atatürk’ün olduğu sayfayı yırtın

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) Eğitim Bakanlığı, “Oxford Discover Futures 3 Workbook” isimli kitaptan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yer …

GKRY’den skandal genelge: Atatürk’ün olduğu sayfayı yırtın
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 23:12

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) Eğitim Bakanlığı, “Oxford Discover Futures 3 Workbook” isimli kitaptan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı sayfanın öğrencilere dağıtılmadan önce yırtılmasını istedi. Bakanlık tarafından, söz konusu olan 36. sayfanın yırtılması yönünde genelge de gönderildi.

Genelgenin ortaya çıkmasıyla GKRY’e ardı ardına tepki gösterilirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da GKRY’i kınadı.

Tatar, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir lider olduğunu bu saatten sonra tartışmanın hiçbir anlamı yok çünkü bütün dünya Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl büyük bir komutan ve lider olduğunu, Türkiye’nin kurucusu olduğunu kabul etmiştir. Rum tarafındaki bir kitapta Atatürk’ün fotoğrafını çıkartıp da yerine başka bir şey koymanın anlamı yoktur, kendilerini böyle bir davranıştan dolayı kınıyorum” dedi.

ACİL VURGUSUYLA GÖNDERİLDİ

Sigmalive’de yer alan habere göre, genelge öğretmenlere ‘acil’ vurgusuyla elektronik ortamda gönderildi. Yırtılması istenen sayfada “Türkiye’nin en büyük kahramanı” başlığı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera yer alıyor.

SENDİKA BAKANDAN İZAHAT İSTEDİ

Öğretmenler de bu genelgeyi sosyal medyada gündeme getirirdi ve Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Başkanı Kostas Hacisavvas, Rum Eğitim Bakanı’ndan izahat istedi.

Hacisavvas, “Önümüzdeki günlerde Eğitim Bakanlığında yapacağımız görüşmede, ilgili kararı gündeme getiren sebepler hakkında izahat isteyeceğiz. Görüşmemiz, eğitimle ilgili başka ciddi konuları ele almak maksadıyla gerçekleşecek. Meslektaşlarıma, genelgeyle ilgili soruları ileteceğime dair söz verdim.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Haber