Gözler yarında: Kritik enflasyon verisi açıklanacak! Ekonomistlerin beklentisi ne yönde? İşte tahminlerKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

3 Mart 2024 - 06:29

Gözler yarında: Kritik enflasyon verisi açıklanacak! Ekonomistlerin beklentisi ne yönde? İşte tahminler

Gözler yarında: Kritik enflasyon verisi açıklanacak! Ekonomistlerin beklentisi ne yönde? İşte tahminler
Son Güncelleme :

03 Aralık 2023 - 17:10

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon verisini yarın saat 10.00’da açıklayacak. Peki ekonomistlerin enflasyon beklentisi ne? Ekonomistler yükselen gıda ve hizmet fiyatları ile doğalgaz kullanımının artması nedeniyle enflasyonda yükseliş bekliyor.

Gözler yarında: Kritik enflasyon verisi açıklanacak! Ekonomistlerin beklentisi ne yönde? İşte tahminler
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haftanın en önemli gündem maddelerinden olan Kasım ayı enflasyon verisini, yarın saat 10.00’da açıklayacak. Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Kasım ayında artan gıda ve hizmet fiyatları ve doğalgaz kullanımının artmasının etkisiyle yükselmesi bekleniyor.

AA Finans’ın, 15 ekonomist ile gerçekleştirdiği beklenti anketine göre; Kasım ayında TÜFE’nin yüzde 3,68 artacağı tahmin edildi. Ankete katılan ekonomistlerin, Kasım ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 3 en yüksek yüzde 4,60 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun yüzde 62,61’e çıkacağı hesaplanıyor.

Reuters‘ın 11 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette, TÜFE’nin Kasım ayında aylık yüzde 3.9 artması, yıllık TÜFE’nin ise sınırlı artış kaydederek yüzde 63 olması bekleniyor. Kasım ayı için, yıllık enflasyon tahminleri yüzde 61.6 ila yüzde 64.1 arasında değişiyor. Aylık enflasyonda tahminler yüzde 3 ila yüzde 4.6 bandında yer alırken ekonomistler, gıda fiyatlarının yanı sıra konutta doğalgaz kullanımının da TÜFE’ye etki edeceğini söyledi.

Enflasyon ekimde yüzde 3,43 artış göstermiş, yıllık ise yüzde 61.36 olarak hesaplanmıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    YORUM YAP

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    DÖVİZ KURU

    BIST100
    DOLAR
    EURO
    BITCOIN
    ÇEYREK ALTIN
    GRAM ALTIN