Güven Bengihan:  ‘Ne Ali Dayı nede Ayşe aba  bu ücretle geçinemez’Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

25 Mart 2023 - 00:56

Güven Bengihan:  ‘Ne Ali Dayı nede Ayşe aba  bu ücretle geçinemez’

Güven Bengihan:  ‘Ne Ali Dayı nede Ayşe aba  bu ücretle geçinemez’
Son Güncelleme :

15 Eylül 2021 - 11:55

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, yaptığı açıklamada, Ali Dayı bu ücretle geçinemez dedi.

Güven Bengihan:  ‘Ne Ali Dayı nede Ayşe aba  bu ücretle geçinemez’

Ve  Cuma gününe kadar açlık sınırı olan 4 bin 466 TL’dan daha yüksek bir asgari ücretin kabul edilmemesi  durumunda eylem ve greve gideceklerini açıkladı

Bakanlık önünde Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısı öncesi, bir basın açıklaması yapan Bengihan, Başbakan Ersan Saner’in marketlerdeki fiyat farkını eleştiren vatandaşlara, ‘Serbest piyasa var, Fatma Deyze ve Ayşe Aba daha iyi bilir’ demesine şaka yollu açıklama yaptı. Ve

Ayşe abanın, Maliye’den sorumlu Ali Dayı olduğunu, Ali Dayının bu ücretle ben bile geçinemem dediğini belirtti.

2021 Şubat ayı sonunda, asgari ücretin 3 bin 828 TL, açlık sınırının ise 3 bin 993 TL olduğuna vurgu yapan KTAMS Başkanı  Bengihan, aradaki 78 TL’lik farkın bugün 638 TL’ye çıktığını vurguladı. Açlık sınırının Ağustos ayı itibariyle 4 bin 466 TL olduğunu söyleyen Bengihan, açlık sınırı altındaki bir rakamın,  özel sektör çalışanını aç bırakacağını ve geçimini zorlaştıracağını söyledi.

KKTC’nin önce gelen sendikalarından Hür-iş’e de çağrı yapan Bengihan, “Hür-iş’e buradan çağrı yaparak, açlık sınırı altında bir ücreti kabul etmeyin diyoruz.  Asgari ücretin belirlenmesi için toplananlar sesimizi duysunlar, Cuma gününe kadar süre veriyoruz. Bu konuda bir karar çıkmaz ise KTAMS olarak diğer kardeş örgütlerle görüşerek, eyleme ve greve gideceğiz.

Kıbrıs Haber