Hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Kaç haftalık hamileyim? İşte gebelik hesaplama formülüKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 23:20

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Kaç haftalık hamileyim? İşte gebelik hesaplama formülü

Bayanlarda yumurtlama vaktini ve döllenme vaktini aşikâr bir vakit dilimine koymak mümkün değildir. Bu nedenle hamilelik günü belirli olması …

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Kaç haftalık hamileyim? İşte gebelik hesaplama formülü
Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 20:31

Bayanlarda yumurtlama vaktini ve döllenme vaktini aşikâr bir vakit dilimine koymak mümkün değildir. Bu nedenle hamilelik günü belirli olması için bayanın son regl tarihi baz alınarak hesaplanma yapılır. Hamile olmanızdan şüpheleniyorsanız birinci evvel son regl tarihinizi belirlemeniz gerekir. Bu tarih hamilelik başlangıcınız olarak belirlenir.

Ama döllenme son regl tarihinizden 2 hafta sonrada olabilir. Gebelik durumunu regl devriyle hesaplamak istiyorsanız, öncelikle adet döngünüzün yirmi sekiz gün halinde olması ve sistemli olması gerekir. Şayet ki siz adet döngünüzün ve son adet tarihinizden emin değilseniz hamilelik için son adet tarihiniz size mutlaklık vermeyecektir. Bu hesaplama bayanın son regl tarihi ile belirli olur.

BEBEĞİN DOĞACAĞI VAKTİ HESAPLAMA

Bebeğin doğacağı vakti hesaplamada en kullanılan prosedürlerden biri NEGELE yoludur. Bu usul ile bayanın son adet tarihine 7 gün eklenir ve 3 ay geri gidilir.

Örneğin, bir bayanın son adet tarihi 10 Aralık 2018 olsun bebeğin doğacağı vakit:

10 Aralık + 7 =17 Aralık

Aralık (12. ay) – 3 ay = Eylül

2018 + 1 = 2019

Bebeğin doğacağı vakit: 17 Eylül 2019

İşte bu sistem ile bebeğinizin dünyaya gözlerini açacağı vakti öğrenebilirsiniz.

HAMİLELİK HAFTASI HESAPLAMA

Anne adayları hamile olduğuna dair kuşku duyduğunda çeşitli testler ile bunu doğrulamak ister. Lakin hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenmek için gerekli olan şey anne adayının son regl tarihini bilmesidir. Anne adayları şayet nizamlı regl olup ve regl döngüsü 28 günde bir tekrarlıyor ise hamilelik haftası son adet tarihi baza alınarak hesaplanır.

Lakin anne adaylarının büyük bir çoğunluğu hamilelik haftasını eşiyle girdiği cinsel bağlantıyı baz alarak hesaplar ama bu son derece yanlıştır. Bu hesaplama bayan doğum uzmanları tarafından şu formda hesaplanır. Regl kanamasının başlangıcı (reglin birinci günü) baz alınarak hesaplanır. Sebebi ise döllenme vaktinin regl vaktinden ortalama olarak 15 gün sonra olmasıdır. Yani asıl kıymetli olan son regl tarihidir.

4-7 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 1. ayını

8-11 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 2. ayını

12-13 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 3. ayını

14-17 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 4. ayını

18-21 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 5. ayını

22- 25 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 6. ayını

26-29 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 7. ayını

30-33 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 8. ayını

34-36 Haftalık gebelikler > Gebeliğin 9. ayını

40. Hafta gebelik > 9 ay 10 gününü

Gebelik haftası anne adayını son regl tarihini baza alınarak hesaplandığında üstteki üzere haftaların aylara tekabül ettiği vakit dilimlerini görebilirsiniz.

GBELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR?

Hamilelik haftasını hesaplamada yapılması gerekenlerden biri son adet tarihinin başlangıç vakti bilinmelidir. Hamilelik 40 hafta ve ya 280 gün sürer. Genel olarak hamilelik halk ortasında 9 ay 10 gün sürdüğü söylenir. Gerçekten doğrudur da. Ancak birçok anne adayları hamilelik haftasını hesaplamada zorlanırlar. Bunun nedeni hamilelik başlangıcını hangi vakit dilimini ele alarak hesaplamaları gerektiğini bilmemelerinden ötürü.

Birçok anne adayı hamilelik başlangıcını eşiyle girdiği cinsel ilgiyi hamilelik başlangıcı olarak kabul eder. Bu yanlış bir bilgidir. Anne adayları için hele bir de birinci gebelikse hamilelik durumunu anlamaları biraz güç olması olağandır. Gebelikten şüphelenen anne adayları bayan doğum uzmanına muayene olduktan sonra şayet hamilelik katılaşırsa hamilelik haftası için son adet tarihinin birinci gününü tabibine bildirmesi gerekir.

Kıbrıs Haber