Hastaya nakledilecek akciğer dünyada birinci kere drone ile taşındıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

26 Eylül 2023 - 04:54

Hastaya nakledilecek akciğer dünyada birinci kere drone ile taşındı

Toronto kentindeki Western Hastanesinde bir hastadan alınan akciğer, 6 dakikalık bir uçuşun akabinde Toronto General Hospitale ulaştı. Drone …

Hastaya nakledilecek akciğer dünyada birinci kere drone ile taşındı
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 12:32

Toronto kentindeki Western Hastanesinde bir hastadan alınan akciğer, 6 dakikalık bir uçuşun akabinde Toronto General Hospitale ulaştı.

Drone naklini gerçekleştiren Unither Bioelectronique şirketinin sahibi Martine Rothblat, Toronto General Hospitalı, Kanada’daki birinci ikili ve tekli akciğer naklinin gerçekleştiği hastane olduğu için seçtiklerini açıkladı.

Kanada resmi haber ajansı CP’ye konuşan Rothbalt, bir grupla 18 ay boyunca yürüttükleri çalışmada, başarılı bir nakil için tüm basamakları test ettiklerini söyledi.

Birincisi 2019 yılında ABD’nin Baltimore kentinde bir böbreğin nakledilmesi ile başlayan drone ile organ taşıma, daha sonra Nevada’da kornea ve Minnesotta’da da pankreas taşınması ile kayıtlara girdi.

Toronto’da gerçekleştirilen drone ile akciğer taşıma için Unither Bioelectronique şirketi, drone takılan ve akciğerde rastgele bir bozulmaya meydan vermeyecek özel bir kutu da geliştirdi.

Kutuyu; yükseklik, barometrik basınç, titreşimler ve başka sarsıcı olaylardaki değişikliklere dayanacak halde tasarlayan şirket, donanıma, kutunun taşıma sırasında meydana gelebilecek muhtemel düşme ihtimaline karşı paraşüt ve gelişmiş GPS sistemi de ekledi.

İnsansız hava aracı ve konteynerin tamamlanmasının akabinde, aylar boyunca değişik iklim kaidelerine karşı, akciğerleri simüle eden geçersiz paketler ve düşme testleri ile dolu uygulama uçuşları gerçekleştirildi.

Yeni sistemle, hastaya nakledilecek organlarda ulaşımda kaybedilen müddetlerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Bu ortada Kanada Sıhhat Bakanlığı datalarına nazaran, 2020 yılında Kanada’da 2 bin 622 bireye organ nakli yapıldı.

Bakanlığa nazaran ülkede hala 4 bin 129 kişi organ nakli bekleme listesinde yer alıyor.

Resmi kayıtlara nazaran, 2020 yılında 276 kişi de gerekli organ bulunamaması sebebiyle hayatını kaybetti.

Kıbrıs Haber