Hatırlatma dozu ne vakit, kaç ay sonra yapılır? Bakan Koca'dan 'hatırlatma dozu' açıklamasıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2023 - 13:47

Hatırlatma dozu ne vakit, kaç ay sonra yapılır? Bakan Koca’dan ‘hatırlatma dozu’ açıklaması

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Konseyi toplantısının ardından Twitter hesabı üzerinden yazılı …

Hatırlatma dozu ne vakit, kaç ay sonra yapılır? Bakan Koca’dan ‘hatırlatma dozu’ açıklaması
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 9:00

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Konseyi toplantısının ardından Twitter hesabı üzerinden yazılı açıklamalarda bulundu

Bakan Koca, açıklamasında hatırlatma dozunun koruyuculuğunun ehemmiyetine değindi. Ayrıyeten hatırlatma dozunun ne vakit yapılması gerektiğine dair ayrıntıları açıkladı.

Bu açıklamaların akabinde hatırlatma dozu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler, ”Hatırlatma dozu nedir, ne vakit, kaç ay sonra yapılır?” sorularına cevap aramaya başladı.

Pekala hatırlatma dozu nedir, ne vakit, kaç ay sonra yapılır? İşte ayrıntılar…

HATIRLATMA DOZU NEDİR, NE VAKİT, KAÇ AY SONRA YAPILIR?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti Toplantısı sonrasında, Twitter hesabı üzerinden hatırlatma dozu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, yaptığı paylaşımda, ”2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna gereksinim duyacakları öngörülmektedir.” sözlerini kullandı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

”Hastanelerimizdeki etkin olayların %90’a yakın bir kısmı aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış bireylerdir. Aşısı tamamlanmış olduğu halde hastalığa yakalanarak hastanede tedavi görenler %10 dolaylarındadır.

“Aşısı tamamlanmış” ne manaya geliyor? Aşısı tamamlanmış kişi, 2 doz inaktif aşı olup, ikinci doz aşısından 3 ay sonra hatırlatma dozunu da yaptıran yahut son 6 ay içinde iki doz mRNA aşısı olan kişidir.

Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok değerli ölçüde artırdığını göstermektedir. 3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın hadise sayıları içindeki oranı %2’den daha azdır. 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna muhtaçlık duyacakları öngörülmektedir.”

Kıbrıs Haber