Herdaimdostlar’dan Orman yangınları semineriKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 17:05

Herdaimdostlar’dan Orman yangınları semineri

Son Güncelleme :

02 Ekim 2022 - 16:50

Herdaimdostlar’dan Orman yangınları semineri

Herdaimdostlar geçtiğimiz gün orman yangınları nedenleri ve iklim krizine etkileri konulu bir seminer düzenledi. Seminer 08.00-09.00  saatleri arasında Dumlupınar Satranç Akademi salonunda gerçekleşti. Seminer öncesi Palm Beach gerçekleşen kahvaltıda geçtiğimiz akşam meydana gelen Ağırdağ bölgesindeki orman yangını masaya yatırıldı.

Herdaimdostlar’ın düzenlediği Semineri sunan Gazimağusa İtfaiye Amirliğinden Mehmet Küçükkutlu’ya teşekkür plaketi sunuldu.

Herdaim Doslar yaptıkları açıklama aşağıdadır.

Seminerde orman yangınlarının nedenleri anlatıldı. Yangınların yüzde doksanının insan kaynaklı olduğu belirtildi. Yangın çıkmaması için gerekli çalışmaların planlamaların neler olduğu anlatıldı.Ekolojik bilinçin artırılması ile sigara izmariti, ormanda ateş yakma, çevreye cam ve plastik şişe gibi yangına neden olacak atıkları bırakma , çevre temizliği konusuna önem verme konuları yangının çıkmasını önlemede etkili olabileceği belirtildi.

YANGIN GÖZETLEME KULELERİ  ÇAĞDAŞ OLMALI

Ayrıca ormanların şeritlerle ayrılması ve buralarda sıcak mevsim öncesi gerekli temşzliklerin yapılması gerektiği vurgulandı. Yangın gözetleme kulelerinin cağdaş yöntemlerle donatılması gerektiği ve çıkan yangınlara anında müdahale için gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtildi. Yapılan söyleşi bölümünde yangınların iklim krizini artırıcı etkisi ve bunun sonucundada da iklim krizinin de sıcaklık artışı sonucu yanıcı ortamı hazırladığı vurgulandı.

YANGINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUK

Herdaimdostlar olarak doğamızın korunması konusunda böylesi bir konuda seminer düzenlemekten hoşnut ama dün gece çıkan yangındanda üzgün olarak seminerimizi tamamladık. Umarız ve dileriz ki yaptığımız tesbitler ilgililerinde kulağına gider ve gerekli önlemler alınıp doğamız korunur.

#Herdaimdostlar

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.