İbn-i Sina mucize 3 besini yıllar önce açıkladı: Bunu yiyen 100 yaşına kadar yaşar!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Aralık 2023 - 15:00

İbn-i Sina mucize 3 besini yıllar önce açıkladı: Bunu yiyen 100 yaşına kadar yaşar!

İbn-i Sina mucize 3 besini yıllar önce açıkladı: Bunu yiyen 100 yaşına kadar yaşar!
Son Güncelleme :

04 Haziran 2023 - 11:09

Vücut sağlığını korumak ve sağlıklı bir ömür sürmek için mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirerek vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. İbn-i Sina çok önemli bir tıp doktoru ve yıllar önce uzun yaşamak için beslenme düzenine dikkat etmeniz gerektiğinizi vurgulayanlardan biri. İbn-i Sina’ya bazı besinler var ki onları düzenli olarak tüketmek ömrü uzatıyor. Bağışıklığı güçlendiren ve uzun bir ömür sürmenize yardımcı olan mucize 3 besin sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

İbn-i Sina mucize 3 besini yıllar önce açıkladı: Bunu yiyen 100 yaşına kadar yaşar!

Zararlı karbonhidrat içeren besinler nelerdir? En çok zararlı karbonhidrat hangi gıdalarda var?

Karbonhidratlar beslenme için birincil enerji kaynağıdır. Ancak bazı karbonhidratlar uzun süreli zararlar vermektedir. Buğday, mısır, üzüm gibi gıdalar en bilinen zararlı karbonhidratlar arasındadır. Özellikle bu karbonhidrat türleri bağımlılık yaptığı için zararlıdır. Sizler için zararlı karbonhidrat içeren besinler nelerdir, en çok zararlı karbonhidrat hangi gıdalarda var sizler için derledik.

Zararlı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Birincil enerji kaynağı olarak bilinen karbonhidratlar, sağlık için büyük bir önem taşır. Vücudun işlevi için uygun enerjiye dönüşen karbonhidrat, glikojene dönüşür. Fakat zararlı karbonhidratlar, uzun süreli problemler yaratmaktadır. Özellikle şeker, tansiyon ya da kilo problemi olan kişilerin zararlı karbonhidratlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Zararlı karbonhidratlar, yeme arzusunu artırır. En zararlı karbonhidrat, buğday bazlı ürünlerden meydana gelen yiyeceklerde bulunan karbonhidratlardır. Bu karbonhidratlar özellikle vücut tarafından emilmez. Sürekli yeme dürtüsünü ortaya çıkarır ve birçok hastalığı tetikleme özelliğine sahiptir. Buğday grubu olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca şekerli karbonhidratlarda aynı zararı vermektedir.

Zararlı karbonhidrat içeren besinler nelerdir En çok zararlı karbonhidrat hangi gıdalarda var

En Çok Zararlı Karbonhidrat Hangi Gıdalarda Var?

Karbonhidratlar iyi ve kötü olarak kendi arasında iki farklı türe ayrılır. İşlenmiş olan karbonhidratların besin değeri oldukça düşüktür. Mineral ve vitamin bakımından yetersizdir. Ancak işlenmemiş karbonhidratlar yararlıdır. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Zararlı karbonhidratlara örnek gösterilebilecek gıdalar şu şekilde sıralanabilir;

Mısır ve tahıl gevrekleri.

Bütün ekmek çeşitleri.

Muz, ananas, kayısı, armut, incir, portakal, incir, karpuz ve muz gibi meyve türleri.

Arpa, buğday, pirinç ve kepek gibi tahıl ağırlıklı gıdalar.

Hurma ve kuru üzüm.

Mısır şurubu, makarna, toz şeker ve benzeri gıdalar.

Bezelye, börülce, nohut, havuç, patates, mısır, kuru fasulye ve baklagiller.

Karbonhidratlar kendi içerisinde monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler olmak üzere üçe ayrılır, bu karbonhidratlar şu şekilde sıralanabilir;

En bilinen basit şekerlerdir. Bir adet şeker molekülünden meydana gelir. Suda çözünen bir yapıya sahiptir, sindirilmezler.

Disakkaritler ise iki monosakkaritinden meydana gelir. Suda çözünme özelliğine sahiptir. Sindirilmezler, bundan dolayı zordur. Kendi içerisinde üç farklı grubu vardır. Maltoz en çok arpada bulunur. Laktoz ise en çok süt salgıları içerisinde yer alır. Sükroz ise çay şekeri olarak bilinen, şeker maddesi içerisinde yer alır.

Selüloz suda çözünmeyen bir maddedir. Kitin ise polisakkaritlerden farklı olarak oluşan içerisinde azot bulunan bir maddedir. Sıklıkla böcek gibi bazı omurgasız hayvanların dış iskeletini ve hücre yapısını oluşturmaktadır.