İğne tarih oluyor! 3D baskılı aşı yaması geliştirildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Kasım 2022 - 14:46

İğne tarih oluyor! 3D baskılı aşı yaması geliştirildi

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden, Stanford ve Kuzey Carolina Üniversitesi (UNC) bilim adamları yaptıkları ortak çalışmalar ile 3D baskı aşı …

Son Güncelleme :

07 Aralık 2021 - 7:09

İğne tarih oluyor! 3D baskılı aşı yaması geliştirildi

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden, Stanford ve Kuzey Carolina Üniversitesi (UNC) bilim adamları yaptıkları ortak çalışmalar ile 3D baskı aşı yaması geliştirdiklerini açıkladılar. Elde edilen 3D baskılı aşının insanların kendi başına uygulayabileceği kolaylıkta olduğu ve özel depolamaya ihtiyaç duymadığı bildirildi.

HEDEF ACISIZ VE DERTSİZ AŞI

Stanford Üniversitesi profesörü Joseph M. DeSimone, “Bu teknolojiyi geliştirirken, daha düşük dozlarda, acısız ve dertsiz bir halde aşıların daha hızlı küresel gelişimi için temel oluşturmayı amaçlıyoruz.” tabirine yer verildi.

UNC’de mikrobiyoloji ve immünoloji kısmında araştırmacı olan Shaomin Tian ise, “Yaklaşımımız, performans ve maliyet açısından en âlâ mikro iğneleri yapmak için bize çok sayıda tasarım hürlüğü sağlıyor ve mikro iğneleri direkt 3D yazdırmamıza müsaade veriyor.” dedi.

ŞIRINGA VE İĞNEYE GEREKSİNİM YOK

3D tekniğiyle yara bandına benzeyen ince bir yamanın üzerine yazdırılabilen aşının, yama üzerindeki mikro iğneler sayesinde derinin altına iletilebildiği, ayrıyeten bir şırınga ve iğneye muhtaçlık duyulmadığı bilgisi paylaşıldı.

Ayrıyeten, 3D tekniğiyle uygulanan aşının klâsik iğneyle enjekte edilen aşıya nazaran daha fazla müdafaa sağlayabildiğini belirten bilim adamları, grip, kızamık, hepatit ve hatta Kovid-19 için mikro iğneli aşı yamaları oluşturulabileceğini kaydetti.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.