İklim taahhütleri askıda mı? Fransa kömüre döndüKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Ocak 2023 - 18:44

İklim taahhütleri askıda mı? Fransa kömüre döndü

İklim taahhütleri askıda mı? Fransa kömüre döndü
Son Güncelleme :

30 Kasım 2022 - 18:42

Enerji kriziyle karşı karşıya olan Fransa’da ilkbaharda kapatılan Saint-Avold kentindeki kömür santralinde yeniden elektrik üretimine başlandı.

Ulusal basındaki haberlere göre, ülkenin doğusundaki Moselle vilayetinde martta kapatılan Saint-Avold’daki kömür santrali elektrik üretimine yeniden başladı.

Birçok nükleer santralinin bakım nedeniyle kapalı olmasına bağlı enerji üretiminde düşüş yaşanan ülkede, geçen kış tamamen kapatılması beklenen Saint-Avold santralinin faaliyeti hükümetçe uzatılmıştı.

 

Macron, “Ekonomilerimizi kömürden arındırmalıyız” demişti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 27. Taraflar Konferansı’nın (COP27) Dünya Liderleri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “İklim taahhütlerimizi Rusya’nın enerji tehdidine feda etmeyeceğiz.” ifadesini kullanmıştı.

Macron, “Ekonomilerimizi kömürden arındırmalıyız.” ifadesini kullanarak, Fransa’nın, Güney Afrika’nın enerji ihtiyacını kömürden karşılamasının önüne geçilmesine destek olmak için 1 milyar euro yatırım yapacağını duyurmuştu.

Kömürden elektrik üretimi artıyor

AB, iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında son yıllarda kömürden elektrik üretimini kısmaya çalışsa da geçen yıl salgın sonrası talepte yaşanan artış ve gaz yerine kömürün daha fazla kullanılmasıyla kömürden elektrik üretimi yükselişe geçti.

Avrupa Elektrik Görünümü raporuna göre, kömürün AB’nin geçen yılki elektrik üretimindeki payı yüzde 15’e tırmandı. Söz konusu oranın bu yıl daha da artması bekleniyor.

Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında kesintiye gitmesi, pek çok AB üyesi ülkenin elektrik üretimi için doğal gaz yerine daha fazla kömür kullanılmasına yol açıyor.

Kıbrıs Haber