İKO'dan ‘yastık altı altın’ kampanyasına takviyeKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Ocak 2023 - 11:04

İKO’dan ‘yastık altı altın’ kampanyasına takviye

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik projelere, kuyumcu …

İKO’dan ‘yastık altı altın’ kampanyasına takviye
Son Güncelleme :

06 Ocak 2022 - 12:30

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik projelere, kuyumcu mağazalarının katılımını gerekli ve zorunlu gördüklerini belirterek, “Yastık altı birikimlerinin piyasaya çıkarılması için tüm kuyumcuların sisteme entegre edilmesiyle kuyumcuların güçlü mali yapısı, vatandaşla olan güçlü iletişimi ve diğer mesleklere göre sahadaki benzersiz dinamiğinin de harekete geçirilmesi sağlanmış olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması ve kuyumcuların bu konudaki çalışmalara dahil edilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, bu tür projelere kuyumcu mağazalarının katılımını gerekli gördüklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yastık altında atıl duran altınların ekonomiye ve finans sistemine katılması yönünde attığı adımları doğru bulduklarını ve desteklediklerini belirten Atayık, “Ancak çok iyi niyetle başlatılmış olan bu çalışmaların hedefine ulaşması için bu çalışmalara Türkiye’de sayıları 35 bini bulan tüm kuyumcu mağazalarımızın katılımını gerekli ve zorunlu görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Sahadaki dinamiğin de harekete geçirilmesi sağlanacak”

Geçmiş yıllarda birkaç firma ve bazı bankaların katılımıyla yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için yoğun kampanyaların yürütüldüğünü anımsatan Atayık, “Ancak ne yazık ki toplanan rakamlar arzu edilenlerin çok altında kalmıştı. Yastık altı birikimlerinin piyasaya çıkarılması için tüm kuyumcuların sisteme entegre edilmesiyle kuyumcuların güçlü mali yapısı, vatandaşla olan güçlü iletişimi ve diğer mesleklere göre sahadaki benzersiz dinamiğinin de harekete geçirilmesi sağlanmış olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Piyasadaki en sihirli kelimenin güven olduğu gibi vatandaşlar için de yastık altı birikimleri için en güvenli limanın yine güven olacağını belirten Atayık, vatandaşın da bu güveni bugüne kadar tanıdığı, bildiği yıllardır alışveriş yaptığı kuyumcusunda bulduğunu ifade etti.
Türkiye’nin her mahallesinde, semtinde vatandaşla birebir muhatap olan, aynı dili konuşan, anlaşan kuyumcular olduğunu aktaran Atayık, bu güçlü enerjinin kullanılabilmesi durumunda yastık altındaki altınların sisteme kazandırılmasının daha da hızlanacağını vurguladı.

“Hafta sonuBakan Yardımcılarıyla bir araya geleceğiz”

Mustafa Atayık, bu konuda bazı görüşmeler yaptıklarını belirterek, “İKO Yönetimi olarak yastık altı altınların toplanması sürecine tüm kuyumcuların katılması konusunda görüş alışverişi yapmak ve oluşturulacak sistemin alt yapısını görüşmek üzere Darphane Genel Müdürümüz Abdullah Yasir Şahin ve Darphane Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Güven Pado’yla görüştük. Hafta sonunda da konuyla ilgili olarak İstanbul’da Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarıyla bir araya geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Vatantaş, ya TL karşılığını ya da katılım katkı payını almak üzere sisteme dahil olacak”

Altının ekonomiye kazandırılmasının önemine değinen Atayık, şunları kaydetti: “Vatandaşlarımızın 5 bin yıllık tarihsel alışkanlıklarını dikkate aldığımızda, altın takı ve mücevhere olan tutkusu, örf adetlerimizin sonucunda bu konudaki birikimlerin önemli ekonomik değerlere ulaştığı herkes tarafından biliniyor. Dünya yıllık altın üretim değerleri ile karşılaştırıldığında esaslı bir ekonomik değer sunan bu birikimlerin hatırası olanlar dışında kalan yatırım amaçlı edinimlerin ‘Altın Bankacılığı’ kapsamında ekonomiye kazandırılması ekonomimiz ve sektörümüz için büyük bir değerdir. Tüm dünyadaki yıllık altın üretim miktarının 2-3 katı değerlere ulaşan bu değerin (yaklaşık 280-300 milyar dolar) ekonomiye kazandırılması göz ardı edilecek bir şey değildir. Altın birikimlerinin ekonomiye kazandırılması aşamalarının içinde sektörümüzün çok çok önemli bir yeri olduğunu değerlendiriyoruz. Kuyumcu oda ve derneklerimizin destekleri ve yönlendirmesiyle tüm Türkiye’deki kuyumcular, darphane, bankalar ve rafineri firmalarımızın yer alacağı bir yapıyla altın birikimleri hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılabilir. Kuyumcularımız, kurulacak sistemle vatandaşların getirdiği altınları için aynı zamanda reel değeri tespit konusunda ekspertiz hizmeti verecek. Vatandaşlarımız da getirdikleri altınlar için ya TL karşılığını ya da katılım katkı paylarını almak üzere sisteme dahil olacaklar.”

“Hammaddede yaşanan sorunların da önüne geçilecek”

Diğer yandan, yastık altın birikimlerin rafine edildikten sonra borsada işlem görebileceğini, bu vesileyle yastık altı altınların, Türk kuyumculuk sektörünün ham madde ihtiyacını karşılamak üzere kredi olarak verilebileceğini kaydeden Atayık, böylece bu değerin yurt dışından ithal edilmesi yerine ülke içinden temini suretiyle üretim ve ihraç sürecine kadar gerçekleşecek adımlarda hammadde ihtiyacının karşılanmasında yaşanan sorunların önüne geçilmiş olacağını savundu.

İKO Başkanı Atayık ayrıca söz konusu kredi getirilerinden vatandaşlara da ek katkı sunulması dahil, vatandaş, kuyumcu ve banka arasında fonksiyonel bir sistem kurulması için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

Kıbrıs Haber

EN ÇOK KAZANANLAR

 • ONCSM96.80 10.00%
 • MRSHL434.90 9.99%
 • SDTTR132.20 9.98%
 • ALARK75.10 9.96%
 • SANKO28.50 8.94%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • RODRG55.80 -10.00%
 • GUBRF305.20 -10.00%
 • EYGYO22.32 -10.00%
 • VKING43.52 -9.97%
 • ATSYH84.00 -8.65%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO149.80 -0.27%
 • TUPRS634.70 3.17%
 • ASELS61.55 0.98%
 • KOZAL555.60 -5.11%
 • AKBNK16.65 -2.35%

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 5.191.83 % -0,75
DOLAR 18.8050 % 0,02
EURO 20.4508 % -0,25
BITCOIN 23.001.85 % -0,39
ÇEYREK ALTIN 1.904.63 % -0,14
GRAM ALTIN 1.183.51 % -0,09