İngiltere'de aşı pasaportu parlamentoda onaylandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2022 - 15:53

İngiltere’de aşı pasaportu parlamentoda onaylandı

Oylamada tiyatro ve sinema salonları gibi çoğu kapalı mekanda maske takılmasını zorunlu kılan madde 41’e karşı 441 oyla kabul edildi. Gece …

İngiltere’de aşı pasaportu parlamentoda onaylandı
Son Güncelleme :

15 Aralık 2021 - 0:24

Oylamada tiyatro ve sinema salonları gibi çoğu kapalı mekanda maske takılmasını zorunlu kılan madde 41’e karşı 441 oyla kabul edildi. Gece kulüpleri gibi mekanlara girişlerde aşı veya test durumunu içeren belge gösterilmesine ilişkin madde, 126’ya karşı 369 oyla onaylandı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin “evet” oyu verdiği maddeyi, Liberal Demokratlar ve Başbakan Boris Johnson’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’den 98 vekil desteklemedi. Böylece, Johnson bir oylamada partisinden ilk kez bu kadar büyük kayıp verdi.

Sağlık çalışanlarının aşı yaptırmasının zorunlu olmasına ilişkin madde 100’e karşı 385 oyla geçti.

COVID-19’lu biriyle temas eden tam aşılı kişilerin kendilerini izole etmek yerine 7 gün boyunca günlük test yaptırmasına ilişkin düzenleme ise oylama yapılmadan kabul edildi.

Aşı pasaportu nerelerde kullanılacak

Aşı pasaportu, büyük kalabalıkların toplandığı gece kulüpleri gibi mekanlara girerken gerekli olacak. Kural, 500’den fazla kişinin bulunduğu kapalı mekanlar, 4 binden fazla kişinin bulunduğu açık alanlar ve 10 binden fazla kişinin bulunduğu herhangi bir mekan için uygulanacak. En az 2 doz aşı olanlar veya negatif test sonucu gösterebilenler bu yerlere girebilecek.

Omicron endişeye neden oluyor

Öte yandan Hükümetin Halk Sağlığı Danışmanı Susan Hopkins, İngiltere’deki omicron enfeksiyon dalgasının aralık ayı sonuna kadar günde 1 milyona ulaşabileceğini söyledi.

Başbakan Boris Johnson da geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, omicron varyantının deltadan çok daha hızlı yayıldığını belirterek, vakaların 2-3 günde katlandığını, bu nedenle “hastaneye yatışlarda ve ölümlerde büyük artış” görülebileceğini belirtmişti.

Şu aşamada yapabilecek en iyi şeyin hatırlatıcı doz yaptırılması olduğunu söyleyen Johnson, halka aşı olmaları çağrısında bulunmuştu. Ülkede, ilk kez 27 Kasım’da görülen omicron varyantı vakalarının hızla artmasının ardından alarm seviyesi pazar günü 3’ten 4’e yükseltilmişti.

Uzmanlar da omicron varyantına karşı sert önlem alınmazsa ülkede 25 bin ila 75 bin kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.
Vakaların artmasının ardından evden çalışma uygulaması pazartesi yeniden başlamıştı. İngiltere, 170 bini aşkın ölümle Avrupa’da COVID-19 kaynaklı en çok ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

Kıbrıs Haber

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN