iPhone Üreticisi, Elektrikli Araba Prototiplerini TanıttıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

23 Eylül 2023 - 17:25

iPhone Üreticisi, Elektrikli Araba Prototiplerini Tanıttı

ABD merkezli teknoloji Apple’ın en kıymetli tedarikçilerinden bir tanesi olan Foxconn, gerçekleştirdiği bir aktiflikte elektrik motorlu otomobil …

iPhone Üreticisi, Elektrikli Araba Prototiplerini Tanıttı
Son Güncelleme :

19 Ekim 2021 - 11:50

ABD merkezli teknoloji Apple’ın en kıymetli tedarikçilerinden bir tanesi olan Foxconn, gerçekleştirdiği bir aktiflikte elektrik motorlu otomobil prototiplerini duyurdu. Duyurulan modeller bir SUV, bir sedan ve bir de otobüs olarak karşımıza çıkarken, şirket tarafından yapılan açıklamalara nazaran önümüzdeki 5 yıl içerisinde 35 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Foxconn’un ürettiği prototip araçlar, şirketin kendi markası altında piyasaya sürülmeyecek. Yani son tüketiciler, hiçbir vakit Foxconn markalı araçlar görmeyecekler. Lakin başta Tayvanlı şirketler olmak üzere yapılacak iş birlikleri ile Foxconn’un ürettiği araçlar satılacak. Yapılan açıklamaların en dikkat alımlı yanı ise sedan modelin bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek olması. Otobüsler ise hükümetle yapılan muahedeler sonucunda 2022 yılında birtakım kentlerde kullanılmaya başlayacak. SUV model, 2023 yılında “Yulon” markası altında satışa sunulacak.

Foxconn, Apple’ın araba projesini üstlenecek olabilir mi?

Foxconn, uzunca bir müddettir arabalarla ilgileniyor. Hatta şirket, kısa bir mühlet evvel araba üretimi yapabilmek için ABD’de bir fabrika da satın aldı. Tayvan’daki tesislerini hem güçlendiren hem de yeni tesisler açan şirket, ABD’de elektrik motorlu araç üretimi için de Fisker ile 7 yıllık bir muahede imzaladı. Pekala tüm bunlar ne manaya geliyor?

Haberimizin başında, Foxconn’un Apple’ın en büyük tedarikçilerinden bir tanesi olduğunu söylemiştik. Apple‘ın bir elektrik motorlu araba üzerinde çalıştığı ise herkes tarafından bilinen bir gerçek. İşte tam da bu noktada, birtakım baş karışıklıkları yaşanıyor.

Foxconn, Apple’ın araba projesinde üretimi üstlenmek için pekala harekete geçebilir. Şu an kesin bir şey olmasa da önümüzdeki periyotlar, Foxconn ile Apple ortasında yepisyeni mutabakatlar duymamıza yol açabilir.

Kıbrıs Haber