Irak’ta Kürt, Şii, Sünni ve Hristiyan partileri hükümeti kurmak için ittifakta buluştuKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Kasım 2022 - 13:27

Irak’ta Kürt, Şii, Sünni ve Hristiyan partileri hükümeti kurmak için ittifakta buluştu

Son Güncelleme :

28 Eylül 2022 - 4:43

Irak’ta Kürt, Şii, Sünni ve Hristiyan partileri hükümeti kurmak için ittifakta buluştu

Fotoğraf: AA

Irak’ta 10 Ekim 2021’de yapılan genel seçimlerin üzerinden 11 ay geçse de henüz bir hükümet kurulamadı.

Şii Koordinasyon Çerçevesi içinde yer alan Ulusal Hikmet Akımı (Şii) Basın Sözcüsü Fadi eş-Şammari, sosyal medya hesabındaki açıklamada, Koordinasyon Çerçevesi ile Sünnileri temsil eden Egemenlik Koalisyonu ve Azim Koalisyonu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Hristiyanları temsilen de Babiliyyun Koalisyonu’nun yer aldığı ‘Devleti Yönetme İttifakı‘nın kurulduğunu açıkladı. Şammari, bu ittifakta yer alan bileşenlerin ortak siyasi anlaşma imzaladığını da belirtti.

Bu ittifakın başbakan adayının Koordinasyon Çerçevesi üyesi ve eski çalışma bakanı Muhammed Şiya es-Sudani olduğu biliniyor.

İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi’nde Kanun Devleti Kaolisyonu ile Fetih Koalisyonu, Sadikun Grubu, Ulusal Güçler Birliği Koalisyonu ve diğer Şii siyasi gruplar yer alıyor.

İran’a mesafeli Şii siyasi ve dini lider Mukteda es-Sadr ve Türkmenlerse ittifakta yer almadı.

Yaklaşık iki aydır toplanamayan meclisin bu hafta içi toplanarak, cumhurbaşkanını seçmesi bekleniyor. Yeni cumhurbaşkanı da başbakan adayına hükümeti kurma görevi verecek.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.