İran: Kürdistan bölgesine kara birlikleri gönderdiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2023 - 09:11

İran: Kürdistan bölgesine kara birlikleri gönderdi

İran: Kürdistan bölgesine kara birlikleri gönderdi
Son Güncelleme :

24 Kasım 2022 - 16:46

İran: Kürdistan bölgesine kara birlikleri gönderildiği açıklandı, Kürt partileri genel grev çağrısı yaptı

Kürtler eylem yapıyor

KAYNAK,BBC FARSÇA SERVISI

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü ardından başlayan protestolar üçüncü ayında devam ederken, son günlerde devletin müdahalesi ülkenin batısına daha çok Kürt nüfusun yaşadığı Kirmanşah, İlam ve Batı Azerbaycan’daki kentler ile Kürdistan bölgesine odaklanmış görünüyor.

İran’daki Devrim Muhafızları’nın eski komutanlarından milletvekili Muhammed Koseri, resmi İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’na bazı Kürt siyasi partilerini kastederek ‘ayrılıkçılar’ ile mücadele etmek amacıyla Kürdistan bölgesine kara birlikleri gönderildiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdullahyan da bir açıklama yaparak Kürdistan Bölgesinde “76 terörist ve devrim karşıtı merkezin hareketlendiğini ve bölgeye İsrail ve Amerikan silahlarının sokulduğunu” iddia etti.

BBC Farsça Servisi tarafından doğrulanan sosyal medyadaki video paylaşımlarında Kürdistan bölgesindeki Sanandaj kenti üzerinde gezen askeri helikopterler görülüyor.

BBC Farsça Servisi editörlerinden Muhammed Veziri, bütün haberlerin bölgede resmen ilan edilmemiş fiili bir sıkıyönetim uygulandığına işaret ettiğini söyledi.

Kürdistan bölgesindeki Sanandaj Üniversitesi’nde oturma eylemi sürdüren öğrencilerin “Şehitler ölmez” sloganları attıklarını gösteren kayıtlar paylaşıldı.

Bir insan hakları kuruluşu son günlerde İran’ın Kürtlerin yoğun yaşadığı illerinde devlet güçlerinin protestolara müdahalelerinde en az 42 kişinin öldüğü yüzlercesinin de yaralandığını bildirirken, İran Kürdistan Partileri Koordinasyon Merkezi adlı yapılanma, bölge halkına destek amacıyla İran genelinde ulusal genel grev çağrısı yaptı.