İsias Otel sanıklarının yargılanmasına başlanıyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 02:31

İsias Otel sanıklarının yargılanmasına başlanıyor

İsias Otel sanıklarının yargılanmasına başlanıyor
Son Güncelleme :

02 Ocak 2024 - 11:36

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, İsias Otel’in 11 sanığı yargılanmaya 3 Ocak’ta başlıyor.

Adıyaman’da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde yıkılan, 35’i Kıbrıslı Türk sporcu ve öğretmenlerden oluşan kafilenin yanı sıra toplam 72 kişiye mezar olan İsias Otel’in 11 sanığı, “bilinçli taksirden” yargılanacak. Şampiyon Melekler’in aileleri, siyasiler ve hukuk heyeti, davayı takip etmek üzere Adıyaman’a gitti.

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce; İsias Otel’in 5’i tutuklu 11 sanığı hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep edilen iddianamenin 2 Aralık 2023’te kabul edilmesinin ardından duruşma 3 Ocak’ta başlayacak ve 5 Ocak’a kadar devam edecek.

Dava kapsamında hazırlanan iddianamede şüpheliler, “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmakla” suçlanıyor.

Ercan Havalimanı’nda yolcular için özel geçiş yeri ve uçağa kolay ulaşım için özel körük açılırken, ekranlarda da ortak bir görsel düzenlendi.

“Acınız acımızdır, yanınızdayız” yazan görsel, Adıyaman’a gidecek kafile tarafından memnuniyetle karşılandı.

İddianameyi eksik bulduğunu belirten Kuzey Kıbrıslı aileler ve avukatları ise yargılamanın “olası kast” suçlaması üzerine kurulması gerektiğini savunuyor.