İtfaiye sel olaylarında alınacak tedbirleri açıkladıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 10:04

İtfaiye sel olaylarında alınacak tedbirleri açıkladı

İtfaiye sel olaylarında alınacak tedbirleri açıkladı
Son Güncelleme :

08 Ocak 2024 - 15:49

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Müdürlüğü, sel olaylarıyla mücadele ve alınacak tedbirleri açıkladı.

İtfaiye’in yaptığı Açıklamada, yağmur suyunun sorunsuz olarak tahliye edilebilmesi için evlerde bulunan ızgara, dam olukları ve drenaj sisteminin zamanında temizlenmesine özen gösterilmesi istenerek, “Suyun evinize girmesini önlemek ve set oluşturmak için evinizde kum torbaları bulundurunuz. Ev ve işyerlerinizdeki bodrum katına kurmuş olduğunuz drenaj suyu pompalarının, bakımının yapıldığından ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz” denildi.

Açıklamada yapılması gerekeler  sıralandı; 

” Su sızıntısının ilk belirtisinin boyadaki renk değişikliği veya duvardaki halka biçimli görüntü olduğunu unutmayınız. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde, gecikmeden gerekli tadilat işlemini başlatınız. Temizlenmemiş dere yatakları, köprü altı menfezleri, yollardaki ızgaralar ve bunlara benzer yerler gördüğünüz zaman, ilgili kurumları arayarak önlem alınmasını sağlayabilirsiniz.”

Açıklamada, acil bir durumla karşılaşılması durumunda yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:

“Sel Durumunda; Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan uyarıları dikkate alın. Çok gerekli olmadıkça dışarıya çıkmayın. Yıldırım düşmesine karşı, ağaç altları ve telefon ile elektrik direkleri gibi yerlerden uzak durun.