İzmir Müze Müdürü Keser, yolsuzluk teziyle vazifeden alındıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2022 - 14:58

İzmir Müze Müdürü Keser, yolsuzluk teziyle vazifeden alındı

İzmir Müze Müdürlüğü’nde yolsuzluk iddiasının ardından müze müdürü olarak görev yapan Hünkar Keser’in, Kültür Varlıkları ve Genel Müdürlüğü’nün …

Son Güncelleme :

05 Mart 2022 - 15:43

İzmir Müze Müdürü Keser, yolsuzluk teziyle vazifeden alındı

İzmir Müze Müdürlüğü’nde yolsuzluk iddiasının ardından müze müdürü olarak görev yapan Hünkar Keser’in, Kültür Varlıkları ve Genel Müdürlüğü’nün yazısına istinaden görevine başlayış tarihinden itibaren 3 ay süreyle harcırahsız ve yolluksuz şekilde İzmir Selçuk Efes Müzesi Müdürlüğü’nde arkeolog olarak görevlendirildiği öğrenildi. Keser’den boşalan İzmir Müze Müdürlüğü görevine ise İzmir Selçuk Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal atandı. Topal’ın, 7 Mart Pazartesi günü görevine başlayacağı öğrenildi.

Müfettiş görevlendirilmişti

Müze yönetimi, İzmir Müze Müdürlüğü’ne bakanlık tarafından kazı çalışmaları için gönderilen ödenek ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği 180 bin TL’yi usulsüzce kullandığı, müze yönetiminin ‘zimmet’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘menfaat sağlama’ ve ‘kurumu zarara uğratma’ suçlarını işlediği iddialarıyla gündeme gelmişti. Yönetim için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettiş ise geçen yıl İzmir Müze Müdürlüğü’nde evrak üzerinde inceleme başlatmıştı.

‘Çelik ağ yerine balıkçı ağı kullanıldı’

İddialara göre, Foça ilçesindeki Athena Tapınağı kazı alanındaki ahşap koruma çitinin maliyet keşif bedeli, İzmir Rölöve Anıtlar Müdürlüğü tarafından 5 bin lira olarak belirlenirken, müze yönetiminin aynı işi Ankaralı firmaya 89 bin 998 liraya yaptırdığı öne sürülmüştü. Aynı kazı alanında toprak kesitin çelik ağla kaplanması işi için İzmir Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nün maliyet keşif bedelini 5 bin lira olarak belirlediği ancak müze yönetiminin Ankaralı firmaya 68 bin liraya yaptırdığı belirtildi. Faturaya çelik ağ yazılmasına rağmen balıkçı ağı kullanıldığı da iddialar arasında yer almıştı.

Müfettiş, raporunu teslim etti

Foça kazı evindeki mimari taşları çevirmek için tel çit uygulama işinde ise İzmir Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, maliyet keşif bedelini 10 bin lira olarak belirlerken, aynı iş, iddiaya göre Ankaralı firmaya 80 bin lira olarak faturalandırıldı.

Öte yandan Foça kazılarında kullanılmak üzere toplam 86 bin 964 liralık temizlik malzemesi satın alındığı belirtildi. Arkeolojik kazıda bu kadar çok temizlik malzemesi almanın gereği olmadığı, kazılarda önceki yıllarda bu rakamın 10 bin lirayı geçmediği ileri sürüldü. Foça’da yapılmadığı söylenen bilimsel arkeolojik kazı için de bakanlık ödeneğinden 34 bin 762 lira tutarında plastik kasa alındığı ancak bu kasaların da Foça kazı alanına getirilmediği iddia edildi.

Bakanlık müfettişi, 2021 yılının Temmuz ayında raporunu tamamlayarak, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne teslim etmişti.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.