Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Kenar çubuğu 1" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-1" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-1" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Footer" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-2" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-2" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
İzmir’in Kurtuluşu ne zaman, hangi tarihte kutlanır? İşte İzmir’in Kurtuluşu’nun tarihi önemi « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

İzmir’in Kurtuluşu ne zaman, hangi tarihte kutlanır? İşte İzmir’in Kurtuluşu’nun tarihi önemi « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

15 Haziran 2024 - 00:26

İzmir’in Kurtuluşu ne zaman, hangi tarihte kutlanır? İşte İzmir’in Kurtuluşu’nun tarihi önemi

Başkomutan ‘ün, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emriyle Türk ordusu 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi. Türk ordusunun İzmir’e …

İzmir’in Kurtuluşu ne zaman, hangi tarihte kutlanır? İşte İzmir’in Kurtuluşu’nun tarihi önemi
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 11:42

Başkomutan ‘ün, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emriyle Türk ordusu 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi. Türk ordusunun İzmir’e girişiyle birlikte, 3 yıl 3 ay 24 gün süren Yunan işgaline son verildi.

Türk ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlattı. Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayarak bağımsızlığını kazandı.

İZMİR’İN KURTULUŞU NE ZAMAN VE NASIL OLDU?

Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922’de başlatılan Büyük Taarruz, ‘nın son safhası idi. Kesin sonuç 5 gün içinde elde edildi; 30 Ağustos 1922’de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak tarihi, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu’nun Başkomutanlığı’na getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edildi.

Türk birlikleri, İzmir’e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu’dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00’da İzmir’e girdi.

İkinci Tümen’in öncülüğünü yapmakla görevlendirilen Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafettin Bey’in komutasında yaya olarak en önde giden sekiz er, Bornova’dan Halkapınar’a ilerleyişi sırasında Punta’daki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaştıkları sırada fabrika pencerelerinden ani bir ateşe uğramıştır. Bu olayda 4 asker hayatını kaybetti ve hemen orada defnedildiler. İzmir’in kurtuluşu sırasında can veren askerlerin isimleri şöyledir: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.

İZMİR’İN KURTULUŞU’NUN TARİHÇESİ

Konak’a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Hükümet Konağı önünde göğsüne isabet eden mermilerle yaralanmıştı ancak Konağa girip balkona Türk bayrağını dikebildi. Hükümet Konağı’na bayrağın dikilmesinin hemen ardından Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği Hükûmet Konağı’nın hemen sağında yere alan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışla’ya, Üsteğmen Arif ve Takım Komutanı Celal Bey ile Yedeksubay Besim Efendi’nin de Kadifekale’ye bayrağı çekmesi ile İzmir’in işgalden kurtuluşu ilan edilmiş oldu.

Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. Belkahve’den tarihi günü izleyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Fevzi ve İsmet Paşalar olduğu halde, 10 Eylül sabahı İzmir’e girdi ve Fahrettin Paşa ile buluşarak doğruca Hükümet Konağı’na gitti. Konağın balkonundan, başarıyı millete mal eden kısa bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal Paşa’nın ordulara 1 Eylül 1922’de verdiği tarihi emirle başlayan ve 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan ‘Takip Harekatı’ ile bütün Batı Anadolu’daki Yunan askerleri, Türk sınırları dışına çıkarılmıştır. Takip Harekatı’nın başarı ile sonuçlanması sayesinde İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı’na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de İtilaf Devletlerinin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarılmıştır. Türk ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlatmış; Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştır.

İZMİR’İN KURTULUŞU İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

İzmir’in kurtuluşuyla ilgili ilk miting ve kutlama Ankara’da 10 Eylül 1922 tarihinde devlet erkanı adına Heyet-i Vekiliye reisi Rauf Bey’in katılımı yapılmıştı. 9 Eylül günü, bu tarihten itibaren ‘İzmir’in Kurtuluş Bayramı’ olarak kutlanmıştır. Günümüzde İzmir’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü olarak kutlanır.

Kıbrıs Haber