Kafaları yapışık doğan ikizler 12 saatlik ameliyatla ayrıldıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

3 Mart 2024 - 04:54

Kafaları yapışık doğan ikizler 12 saatlik ameliyatla ayrıldı

İsrail’de başlarından yapışık doğan ikizler, 12 saat süren ameliyatla ayrıldı. 1 yaşındaki kız çocuklarının birbirlerini ilk kez gördükleri anın fotoğrafı internette viral oldu.

Kafaları yapışık doğan ikizler 12 saatlik ameliyatla ayrıldı
Son Güncelleme :

07 Eylül 2021 - 18:18

İsrail’de başlarının arka kısmından yapışık doğan ikizler, Beerşaba kentinde bulunan Soroka Tıp Merkezi’nde gerçekleşen 12 saatlik kritik bir ameliyatla birbirlerinden ayrıldı.
Operasyon öncesinde iki aylık hazırlık süreci geçiren kız bebeklerin ameliyatına ondan fazla uzmanın girdiği belirtildi.

Ameliyatın ardından ilk defa birbirlerini gören kız çocuklarının fotoğrafı, sosyal medyada ilgi çekti.

Hastanedeki Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi direktörü Dr Isaac Lazar, “Hemşireler yeni ayrılmış bebekleri bir araya getirdiklerinde birbirlerine baktılar, sesler çıkardılar ve birbirlerine dokundular. Aralarındaki iletişimi görebiliyordunuz ve bu çok özeldi” dedi.

Ameliyata giren Plastik Cerrahi Bölüm Başkanı Eldad Silberstein ise bebeklerinin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Silberstein, riskli ayırma ameliyatının İsrail’de ilk kez, dünyada ise 20. olduğunu açıkladı.

Israeli twins born conjoined back-to-back finally see each other after surgery.

in a rare and complex operation, Israeli doctors successfully separated a pair of twins conjoined at the head, utilizing 3D and virtual reality models.

Soroka Medical Center, #Israel pic.twitter.com/ivfT4TkCny

— Yonatan Gonen (@GonenYonatan) September 5, 2021