Kalın: KKTC’nin TDT’deki gözlemci üyeliği çok önemli bir dönüm noktasıdırKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 05:18

Kalın: KKTC’nin TDT’deki gözlemci üyeliği çok önemli bir dönüm noktasıdır

Kalın: KKTC’nin TDT’deki gözlemci üyeliği çok önemli bir dönüm noktasıdır
Son Güncelleme :

08 Aralık 2022 - 2:42

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye-Kazakistan Eğitim İşbirliği Çalıştayı’nda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliği ve Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Semerkant’ta yapılan zirvede KKTC‘yi gözlemci üye olarak kabul ettiğini hatırlatan Kalın, bunun, hem Türk Devletleri Teşkilatı’nda hem KKTC tarihinde hem de Türk dünyasının yakın siyasi tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizdi.

İbrahim Kalın, Kazakistan’a, KKTC‘nin tam ismi ve resmi unvanıyla Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmesinde verdiği destek için teşekkür ederek, bunun, Kıbrıs davasına sahip çıkılmasının çok önemli aşamalarından birisini temsil ettiğini vurguladı.

Kalın, “Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıkların, uygulanan ambargoların, hem uluslararası hukuk hem tarihi gerçekler açısından ne kadar haksız, ne kadar hukuka aykırı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu davayı, mücadeleyi sadece Kıbrıslı kardeşlerimiz veremez. Bu mücadeleyi sadece Türkiye’deki kardeşlerimiz veremez. Kıbrıs davası tüm Türk dünyasının davasıdır” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kıbrıs davasının, bir hak, hukuk ve adalet davası olduğunun altını çizerek, Kıbrıs davasının bir toprak, yönetim meselesi olmaktan öte, temel hak ve hukukun, uluslararası normların hayata geçirilmesini hatırlatan bir mesele olduğunu söyledi.

Kalın, “Türk dünyasının Kıbrıs meselesine sahip çıkması bizim için ayrıca önem arz ediyor. Bundan sonra devamı mahiyetinde de sadece Kıbrıs Türklerinin değil, dünyanın neresinde olursa olsun, Türk ve akraba topluluklarının bulunduğu her yerde onlara sahip çıkmak, onların yalnız olmadığını göstermek de Türk dünyasının, Türk devletlerinin en önemli misyonudur” dedi.

Kıbrıs Haber