Kar kazası hasarlarını kasko ve trafik sigortası karşılar mı? Kar kazasında sigorta neleri karşılıyor? Kar kazası kasko rehberiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 18:01

Kar kazası hasarlarını kasko ve trafik sigortası karşılar mı? Kar kazasında sigorta neleri karşılıyor? Kar kazası kasko rehberi

Kar yağışı sebebiyle ülkenin birçok kesiminde hayat felç olurken özellikle İstanbul’da yaşanan ulaşım sıkıntısı vatandaşların mağdur …

Son Güncelleme :

26 Ocak 2022 - 17:08

Kar yağışı sebebiyle ülkenin birçok kesiminde hayat felç olurken özellikle İstanbul’da yaşanan ulaşım sıkıntısı vatandaşların mağdur olmasına neden oldu. Bu kapsamda birçok kaza ve hasarın meydana gelmesi vatandaşları konu hakkında araştırma yapmaya yöneltti. Araçların çoğu yollarda mahsur kalırken birçok kişi uzun süre yolda kalmaya dayanamayarak araçlarını bulundukları yerde terk etti. Don ve buzlanma sebebiyle birçok trafik kazasının da meydana gelmesiyle arabası hasar gören vatandaşlar bu durumun sigorta tarafından karşılanıp karşılanmayacağını merak ediyor.

Bu nedenle en sık aratılanlar arasında sigorta kar nedeniyle oluşan hasarı karşılıyor mu ve kar yağışı nedeniyle olan hasarları sigorta karşılar mı soruları yer aldı. Birçok kazanın yaşanmasının ardından İstanbul Valiliği özel araçla dışarı çıkmanın bir süreliğine yasaklandığını belirtmişti. Şiddetli kar yağışı sebebiyle arabası zarar gören birçok vatandaş konu hakkında detayları merak ediyor. Karda aracı hasarlanan birçok kişi sigorta kar yağışından oluşan hasarı karşılar mı ve karda aracı hasarlananları sigorta karşılıyor mu sorularına cevap aradı.

Kar nedeniyle oluşan hasarı sigorta karşılar mı?

Ülke genelinde şiddetli kar yağışının görülmesinin ardından birçok kişi zor anlar yaşadı. Özellikle Pazartesi gününden itibaren İstanbul’da yağan kar hayatı felç etti. Vatandaşların çoğu uzun saatler boyunca mahsur kalarak aç ve susuz bir şekilde bekledi. Ayrıca kar sebebiyle binlerce kazanın oluşmasıyla trafik de kitlenerek durma noktasına geldi. Birçok vatandaş kar sebebiyle hasar gören araçlarının sigorta tarafından karşılanıp karşılanmayacağını merak ediyor. Konu kapsamında en sık aratılanlar arasında kar nedeniyle oluşan hasarı sigorta karşılar mı ve kar yağışında hasar gören aracı sigorta karşılıyor mu soruları yer aldı. Birçok kişi tarafından merak edilen durum son günlerde en çok merak edilenler arasında bulunuyor. Kar yağışında bir aracın kayarak size çarpması durumunda zararınız trafik sigortası tarafından karşılanır. Aynı şekilde siz bir şekilde kayarak başka bir araca zarar verirseniz sigortanız diğer aracın zararını karşılayacaktır. Bu noktada bir üst limitin bulunduğunu da belirtmek gerekir. Bir araç kayarak size çarptığında sigorta tarafından karşılanacak miktar en fazla 50 bin liradır.

Sürücü karlı havada duvara çarparsa trafik sigortası karşılar mı?

Birden çok kazaya karışma da kar yağışı olduğu zamanlarda sıklıkla görülmektedir. Bu sebeple birçok kişi karlı yolda araç birden çok kazaya karışırsa sigorta karşılar mı sorusu da sık sık aratılıyor. Bu kapsamda bir araç birden çok arabanın bulunduğu bir kaza yaparsa trafik sigortası bu zararı karşılayacaktır. Bu durumda sigorta tarafından her araç için 100 bin lira limit bulunmaktadır.

Sürücü karlı havada duvara çarparsa trafik sigortası karşılar mı?

Sürücünün karlı havalarda duvara veya elektrik direğine çarpması da birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu sebeple karlı havada duvara çarpmayı trafik sigortası karşılar mı sorusu oldukça aratılıyor. Bu durumda trafik sigortası zararınızı karşılamaz. Diğer araçla kazaya karıştığınızda trafik sigortası devreye girer. Bu sebeple KASKO sigortanız varsa bu duruda zararınız KASKO tarafından karşılanır. Eğer kamu malına zarar verirseniz bu zarar trafik sigortası tarafından karşılanır. Karlı havada yolda kaldığınızda da Kasko sigortası ile birlikte verilen asistans hizmetinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Fakat trafik sigortasının içinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Bana çarpan aracın trafik sigortası tüm zararımı karşılayacak mı?

Maddi zararlar trafik sigortası teminat limitleri ile sınırlı. Araç başına teminat limiti de 50 bin lira. Yani, trafik sigortası 50 bin liraya kadar olan zararınızı karşılar, üzerini karşılamaz. Eğer aracınızdaki hasar trafik sigortası limitinin üzerinde ise hukuki yola başvurup, sigorta limitini aşan tutarı karşı tarafın
sürücüsünden talep edebilirsiniz.

Karlı yolda bir araç kayıp, birden çok araca zarar verirse ne olacak?

Zarara neden olan aracın trafik sigortası, diğer araçların hasarını karşılayacak. Ancak yine trafik sigortasının limitleri çerçevesinde zarar karşılanacak.

Trafik sigortasının kaza başına teminat limiti ise 100 bin lira. Buna göre karlı yolda
kayıp, birden çok araca zarar veren aracın trafik sigortası 100 bin lira limit
çerçevesinde diğer araçların hasarını ödeyecek.

Bu durumda da trafik sigortasındaki 100 bin liralık limit kazada zarar gören araçlar arasında pay edilecek.

Sigortanın karşıladığı zararın üstü için hukuk yoluna başvurup, hasara neden olan sürücüden talep edebilirsiniz.

Kıbrıs Haber