Kayıt ile diplomanın hazırlanma tarihi ayniKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 10:10

Kayıt ile diplomanın hazırlanma tarihi ayni

Kayıt ile diplomanın hazırlanma tarihi ayni
Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 14:10

Sahte diploma iddiasıyla tutuklanan Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık ve Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Serdal Işıktaş, 3 gün tutuklu kalacak.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı mali suçlarla mücadele birimi tarafından yürütülen sahte diploma soruşturması büyüyor.

Kıbrıs Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde sahte diploma ve yolsuzluk iddiasıyla tutuklanan, Çalışma Bakanlığı eski Müsteşarı, Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık ve üniversitenin rektör yardımcısı  Serdal Işıktaş Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

SAHTE BELGE İLE PARA TEMİN EDİLDİ

Mahkemede olguları anlatan polis, soruşturmanın sahte belge, sahte belgeyi tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temin etme çevresinde yürütüldüğünü kaydetti.

Çelebi Ilık’ın Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde lisansta psikoloji, yüksek lisansta ise işletme yönetimi diplomalarını aldığını aktaran polis, Ilık’ın kademe yüksekliği için sahte diplomayla Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvurduğunu aktardı.

BAŞARISIZ YÜKSEK LİSANS NOTLARINDA GELİŞİ GÜZEL DÜZENLEME YAPILDI

Soruşturma kapsamında tutuklu bulanan üniversitenin küçük ortağı Serdal Gündüz’ün talimatıyla Serdal Işıktaş’ın Çelebi Ilık’a ait başarısız yüksek lisans notlarında gelişi güzel düzenlemeler yapıldığını anlatan polis, Işıktaş’ın yüksek lisans diplomasına ait imzanın kendisine ait olduğunu kabul ettiğini belirtti.

KAYIT NİLE DİPLOMANIN HAZIRLANMA TARİHİ AYNİ

Polis ayrıca Ilık’ın lisans bölümüne kaydı, not girişi ve diploma hazırlanma tarihinin 17 Ekim 2022 tarihine ait olduğunu, 2023 tarihinde üniversitenin arşivinin ise çöktüğünü konunun araştırılacağını ve alınan 11 ifade haricinde daha ifadelerin alınacağını söyledi.

Yargıç Meltem Dündar, her iki zanlının da 3’er gün tutuklu kalmasına ve damarında stent bulunan Çelebi Ilık’ın doktor kontrolünden geçmesine karar verdi.