Kaynatılmış lahana suyunun yararları nelerdir? Lahana suyu iltihaba güzel gelir mi?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 22:13

Kaynatılmış lahana suyunun yararları nelerdir? Lahana suyu iltihaba güzel gelir mi?

Bedeni toksinlerden arındırarak kanser gelişimine pürüz olan lahana suyu, cilt sıhhatinden görme bozukluklarına kadar pek çok mevzuda insan …

Kaynatılmış lahana suyunun yararları nelerdir? Lahana suyu iltihaba güzel gelir mi?
Son Güncelleme :

09 Aralık 2021 - 16:48

Bedeni toksinlerden arındırarak kanser gelişimine pürüz olan lahana suyu, cilt sıhhatinden görme bozukluklarına kadar pek çok mevzuda insan vücudu için yarara sahiptir. Ülkemizde çok fazla tüketilen yeşilliklerden biri olan lahana, yemek ya da salata olarak değil de kürü hazırlandığında çok daha etkili bir şifa kaynağına dönüşmektedir. Birkaç gereçle kısa müddette hazırlanabilen lahana suyu, sağlıklı beslenerek yediğine içtiğine dikkat eden herkesin programına eklemesi gerekir. 

Sağlıklı bir vücut için birinci olarak beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir. Bedenin hastalıklara direnmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için antioksidan bakımından varlıklı besinlerin tüketilmesi gerekir. Lahana suyu ise en güçlü antioksidan kaynağı besinler ortasında yer alarak bedeni baştan aşağı yenilemektedir. İşte lahana suyunun yararları:

  • Bağırsak sıhhati için hayli yararlı olan lahana suyu, bağırsak florasını düzenleyerek kolon kanserine karşı korumaktadır.

  • Bağırsak sıhhati için hayli yararlı olan lahana suyu, kabızlık problemine da şifa olmaktadır. 

  • Güçlü bir antioksidan olan lahana suyu, kalp ve damar sıhhatini koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır.

  • Lahana suyu, sahip olduğu kükürt ve klor sayesinde bedeni baştan aşağı arındırır. 

  • Kan bedellerini de yükselten lahana suyu, anemi hastalığına uygun gelmektedir. 

  • Sabah güne başlarken lahana suyu içildiğinde gün içinde daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar. 

  • bedendeki iltihabı söker atar.

  • Teneffüs yolu hastalıklarına yeterli gelir. 

Birçok sıhhat sıkıntısına şifa olan lahana suyu, tıpkı vakitte güçlü bir adet söktürücüdür. En doğal adet söktürücü olarak kabul edilen lahana suyu, adet gününün birinci gününde içilmesi tavsiye edilir.

2 bardak su tencere konur ve kaynaması beklenir. Su kaynamaya başlayınca 2-3 adet dilimlenmiş lahana yaprakları tencerenin içine atılır ve kaynatılır. Akabinde 4-5 kısım maydanoz eklenir ve 6-7 dakika kaynatılır. Lahana ve maydanozlar kaynatıldıktan sonra ılıyıncaya kadar demlenmesi beklenir ve süzülerek içilebilir. Lahananın kokusunu bastırmak için ise birkaç damla limon damlatılması tavsiye edilir. 

Kıbrıs Haber