KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa ettiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

3 Mart 2024 - 09:12

KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa etti

KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa etti. Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile ilgili bir açıklama yaptı. Ersan Saner’in …

KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa etti
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 13:01

KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa etti. Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile ilgili bir açıklama yaptı.

Ersan Saner’in açıklaması şöyle:

“Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yine Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, kovid-19 salgını şiddetli bir formda tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir manada mecburî olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel gayesi salgının ve onun getirdiği ekonomik külfetlerin en az badire ile atlatılması idi.

Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm meselelere karşın bu iki hususta başarılı olduk.

Pandemi ile çabada dünyanın en uygun beş ülkesinden biriyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin problemlerinin aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından önemli bir garanti sağlamış durumdayız.

Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni devir çalışmalarına başlayan Meclisimizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli muhtaçlıklarını gidermek ismine yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir.

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için güzel niyetle yaptığımız teklifin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve dayanağı göremeyeceğiz.

Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sıkıntılar vardır.

Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan birtakım problemler istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle en kısa müddette Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine takdim edeceğim.

Bu noktada şunların çok pahalı halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye isminin karışmaması, ker bölümün, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme teşebbüslerine rağmen yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.

8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük dayanak ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve öbür Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi tabir eder, hürmetlerimi sunarım.”