KKTC’de bulunan DSP Genel Başkanı Aksakal, BRT’yi ziyaret ettiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 16:34

KKTC’de bulunan DSP Genel Başkanı Aksakal, BRT’yi ziyaret etti

Son Güncelleme :

14 Kasım 2022 - 23:42

KKTC’de bulunan DSP Genel Başkanı Aksakal, BRT’yi ziyaret etti

39. Kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın daveti ile KKTC’de bulunan Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Bayrak Radyo Televizyon Kurumunu ziyaret etti.

Kurum müdürü Meryem Özkurt ile görüşen Aksakal, Kıbrıs konusunun DSP’nin kırmızı çizgisi olduğunu vurguladı.

14 Kasım’ın DSP’nin 37. Kuruluş yıldönümü olduğunu belirten Aksakal, bunun tesadüfi bir tarih olmadığını, Bülent Ecevit’in Demokratik Sol Parti’yi kurarken KKTC’nin kuruluş tarihinden bir gün önceyi seçtiğini ifade etti.

Aksakal, Kuruluşundan bu yana KKTC bayrağının partinin önünde dalgalandığını da belirtti.

DSP Genel Başkanı “Türkiye’de kapısında KKTC bayrağının dalgalandığı tek parti DSP’dir. DSP bayrağı, Türk bayrağı ve KKTC bayrağı yan yana dalgalanmıştır ve hiçbir zaman da inmemiştir. Sonsuza kadar da inmeyeceğine inanıyorum” dedi.

Kıbrıs’ın sadece Türkiye için değil dünya siyaseti için de büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Aksakal, uzun yıllar federal bir çözüm için çalışıldığını ancak küresel emperyalist sistemin adanın tümüne sahip olma arzusunu bastıramadığını ifade etti.

DSP Genel Başkanı Aksakal, iki devletli, egemen eşitliğe sahip yapının mutlaka kurgulanması gerektiğini de kaydetti.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın KKTC’ye gözlemci statüsü vermesinin doğru bir karar olduğunu söyleyen Aksakal, en kısa sürede KKTC’nin tüm dünya ülkeleri tarafından tanınması sürecinin başlayacağına inanç belirtti.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.