KKTC'ye Tetikçi olarak geldi şahsı vurma yerine aracını kurşunladıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 10:06

KKTC’ye Tetikçi olarak geldi şahsı vurma yerine aracını kurşunladı

KKTC’ye Tetikçi olarak geldi şahsı vurma yerine aracını kurşunladı
Son Güncelleme :

05 Ocak 2024 - 22:44

Lefkoşa’da park halindeki aracı kurşunlayan ve Ercan Havalimanı’ndan havalanan uçağın geri indirilmesinin ardından tutuklanan Abdulkadir Yavuz, yargılanmak üzere 3 ayı aşmayacak süreyle cezaevinde kalacak.

Lefkoşa’da park halindeki araca iki el ateş açtıktan sonra kaçmaya çalışırken Ercan Havalimanı’nda düzenlenen operasyonla tutuklanan Abdulkadir Yavuz yeniden mahkemeye çıkarılarak, yargılanmak üzere 3 ayı aşmayacak süreyle cezaevine gönderildi.

Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis çavuşu Aygün Karagil mahkemede olguları aktardı. Polis, 27 Aralık 2023 tarihinde saat 06.51 raddelerinde Lefkoşa’da Akın Başak Sokak Selba Homes Forest Park B Blok park yerinde bulunan ve sorumluluğu Bilal Tula’da olan NZ 417 plakalı aracın sağ arka kapı kısmına ateşli silah ile iki el ateş edildiğini söyledi. Polis, saat 08.00’de olayın polise rapor edildiğini, yapılan incelemede olay mahallinde iki adet boş kovan ve iki adet deforme olmuş çekirdek bulunarak emare alındığını kaydetti.

Polis, müşteki Bilal Tula’dan temin edilen ifadesinde, 13 Aralık 2023 tarihinde Oktay Felek’in kullanımında bulunan telefonun Whatsapp uygulaması üzerinden müştekinin kullanımında bulunan Whatsapp’ı arayarak, “İş yerine ait aracı satıp, parayı bana vereceksin, oturduğum yerden seni vurdururum” dediğini söylediğini aktardı.

OLAYA KARIŞAN ARAÇ TESPİT EDİLDİ!

Polis, olay yerinde yapılan geniş çaplı araştırma ve soruşturma neticesinde olayın kiralık plakalı koyu renk Mazda Axela model bir araç kullanıcısı tarafından yapıldığının tespit edilerek gerek güvenlik kameralarından gerekse Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri kayıtlarından yapılan inceleme ve kontrollerde olaya karışan aracın ZRE 198 plakalı olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

ARAÇ TERMİNAL BÖLGESİNDE BULUNDU!

Polis, araç ile ilgili olarak bölgede yapılan geniş çaplı araştırma neticesinde Lefkoşa’da terminal içerisinde terk edilmiş vaziyette bulunduğunu söyledi. Polis, aracın içeresinde yapılan araştırmada H26286 seri numaralı HS-9 marka 9 mm tabanca ve 32 adet canlı 9 mm mermi bulunarak emare olarak alındığını belirtti. Polis, yapılan soruşturmada zanlının olay sırasında kullanmakta olduğu eldivenleri terminal bölgesinde bir tırın altına atmış olduğunun tespit edilerek konu eldivenlerin emare olarak alındığını, olay sırasında takmış olduğu bereyi atmış olduğu çöp varilinin tespit edilerek konu berenin emare olarak alındığını açıkladı.

HAVALANAN UÇAK TEKRAR İNDİRİLDİ, ZANLI TUTUKLANDI!

Polis, yapılan soruşturma neticesinde zanlının taksi aracılığı ile Ercan Havaalanı’na gittiğini, isminin Abdulkadir Yavuz olduğunu, THY’nin TK961 sefer sayılı uçuşu ile KKTC’den ayrıldığını tespit ederek, uçağın aprona tekrar inişi sağlanarak zanlının tutuklandığını söyledi.

Polis, zanlının giriş çıkış kayıtlarından yapılan kontrolde KKTC’ye ilk kez 20 Aralık 023 tarihinde giriş yaptığını, 23 Aralık 2023 tarihinde ise çıkış yaptığını ve son kez 25 Aralık 2023 tarihinde KKTC’ye giriş yaptığını tespit ettiklerini açıkladı.

ARACIN YUSUF TUNCEL TARAFINDAN KİRALANDIĞININ TESPİT EDİLDİ

Polis, yapılan soruşturmada olayda kullanılan aracın Yusuf Tuncel tarafından kiralandığının tespit edildiğini açıkladı. Polis, yapılan muhaceret kontrolünde Tuncel’in 21 Aralık’ta ülkeye geldiğini, 24 Aralık’ta çıkış yaptığını tespit ettiklerini söyledi. Polis, emare alınan silah ve mermilerle ilgili balistik incelemenin sürdüğünü belirtti.

Polis, ayrıca zanlının cep telefonunda da inceleme yapıldığını açıkladı. Soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlının tahkikatın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini belirten polis, tutuklu yargı talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 3 ayı aşmayacak bir süre ile cezaevine gönderilmesine emir verdi.