Kolombiya'da 'cehennem köpeği' kabusu: 1 haftada 14 ölüm...Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 04:37

Kolombiya’da ‘cehennem köpeği’ kabusu: 1 haftada 14 ölüm…

Kolombiya’da ‘cehennem köpeği’ kabusu: 1 haftada 14 ölüm…
Son Güncelleme :

26 Kasım 2022 - 12:53

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’da koronavirüs kabusu yeniden hortladı. Ülkede son bir hafta içinde 800 kişi hastalığa yakalanırken, 14 kişi de yaşamını yitirdi. Vakalardaki artışın Omicron’un bir alt varyantı olan ‘cehennem köpeği’ enfeksiyonundan kaynaklandığı düşünülüyor.

Kolombiya'da 'cehennem köpeği' kabusu: 1 haftada 14 ölüm...
Yaz öncesi zorunlu maske uygulamasını kaldıran Latin Amerika ülkesi Kolombiya, yeniden salgın tehdidiyle karşı karşıya. Ülkede son dönemde vaka sayılarında ciddi artış gözlemlenirken, can kayıpları da artıyor.

Kolombiya Sağlık Bakanlığı, son bir hafta içerisinde Kovid-19 nedeniyle 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 800 kişinin de virüse yakalandığını açıkladı. Böylece salgının başlangıcından bu yana ülkede virüsten ölenlerin sayısı 141 bin 895‘e, hastalığa yakalananların sayısı ise 6 milyon 314 bin 769‘a çıktı.

VAKALARDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ ‘CEHENNEM KÖPEĞİ’ VİRÜSÜ

Yerel basında yer alan haberlerde ülkede son zamanlarda yeniden tırmanışa geçen Kovid-19 vakalarının “cehennem köpeği” enfeksiyonundan kaynaklandığı öne sürülüyor. Enfeksiyon Uzmanı Carlos Alvarez, Blu Radyo’ya yaptığı açıklamada, “cehennem köpeği” olarak adlandırılan enfeksiyonun Omicron’un bir alt varyantı olduğunu söyledi.

Kolombiya’da 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla sağlık kuruluşları dışında açık ve kapalı alanlarda zorunlu maske uygulaması kaldırılmıştı.