Korona aşılarının yüzde 80’i orta ve yüksek gelirli ülkelerde uygulandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2023 - 13:46

Korona aşılarının yüzde 80’i orta ve yüksek gelirli ülkelerde uygulandı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, salgındaki son duruma ait açıklamalarda …

Korona aşılarının yüzde 80’i orta ve yüksek gelirli ülkelerde uygulandı
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 6:00

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, salgındaki son duruma ait açıklamalarda bulundu.

KORONAYA BAĞLI VEFATLAR ARTTI

Koronaya bağlı ölümlerinin geçen seneye kıyasla yükseldiğini belirten Ghebreyesus, “Geçen yıl ekim ayından bu yana her hafta 50 binden fazla insan Covid-19 nedeniyle öldü ve son bir aydır vefatlar haftada neredeyse 70 bine yükseldi” dedi.

AŞILARIN YÜZDE 80’İ ORTA VE ÜST GELİRE

Aşıların ülkeler ortası eşitsiz formda paylaşıldığını belirten Ghebreyesus, “Küresel olarak, şu anda 5,5 milyar aşı dozu uygulandı, lakin yüzde 80’i yüksek ve orta üst gelirli ülkelerde uygulandı” sözlerini kullandı.


DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELER AMACA ULAŞAMADI

DSÖ’nün global maksatları açıklayan Ghebreyesus, “Hedefimiz bu ayın sonuna kadar dünya nüfusunun en az yüzde 10’unu, bu yılın sonuna kadar en az yüzde 40’ını ve gelecek yılın ortasına kadar nüfusun yüzde 70’ini aşılamak” dedi.

Yüksek gelirli ülkelerin neredeyse yüzde 90’ı yüzde 10 maksadına, yüzde 70’ten fazlası ise yüzde 40 amacına ulaştığını bildiren Ghebreyesus, hiçbir düşük gelirli ülke her iki gayeye de ulaşamadığını açıkladı.

ÜLKELER AŞI KELAMINI TUTMALI

Aşı eşitliği hakkında çok şey konuşulduğunu lakin çok az aksiyon yapıldığını kaydeden Ghebreyesus, “Yüksek gelirli ülkeler 1 milyar dozdan fazla bağışta bulunma kelamı verdi, lakin bu dozların yüzde 15’inden azı gerçekleşti” dedi.


Kıbrıs Haber