Kovanlık HES'te buharlaşan paylar yargıya taşınıyor: Eski ve mevcut AKP'li liderler hakkında cürüm duyurusuKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

23 Eylül 2023 - 17:58

Kovanlık HES’te buharlaşan paylar yargıya taşınıyor: Eski ve mevcut AKP’li liderler hakkında cürüm duyurusu

Giresun Bulancak’a bağlı Kovanlık Beldesi’nin eski AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Küçük, bölgeye yapılacak HES için 2016 yılında şirket kurdu …

Kovanlık HES’te buharlaşan paylar yargıya taşınıyor: Eski ve mevcut AKP’li liderler hakkında cürüm duyurusu
Son Güncelleme :

02 Mart 2022 - 21:49

Giresun Bulancak’a bağlı Kovanlık Beldesi’nin eski AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Küçük, bölgeye yapılacak HES için 2016 yılında şirket kurdu. İddiaya göre, Kovanlık HES için ihaleye giren ve kazanan şirkete çevre köylüler “Devlet size sahip çıkıyor. Devletimiz, hükümetimiz sizin ortak olmanızı istiyor” denilerek ortak edildi. Ancak daha sonrasında usulsüz işlemlerle hisselerinin ellerinden alındığını belirten köylüler yargıya başvurdu.

Giresun Bulancak Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde şikayetçi köylülerin 4 Şubat 2016 tarihinde tescil edilen 3 milyon TL sermayeli Kovanlık Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye her bir 3 paya karşılık 3 bin TL tutarında kurucu hissedar oldukları kaydedildi.

Dilekçede şirkette payları bulunan köylülere haber verilmeden usulsüz bir şekilde olağanüstü genel kurul yapıldığı öne sürülürken şirket kurucularından olan Mehmet Küçük’ün hisse sahibi köylülere, ‘genel kurullarda katılım ve işleyiş konusunda zorlandıklarını’ söyleyerek işlemlerin daha kolay yapılabilmesi vekaletname istendiği, düzenlenen 14 Mayıs 2018 tarihli genel kurul toplantısında ise 51 kişi yerine vekaleten imza attığı iddia edildi.

Alınan vekalet sonrasında köylülere, ‘üye sayısı fazla olması olması nedeniyle şirketin bazı kararları almakta zorlanıldığı’ söylendiği aktarılan suç duyurusunda aralarında mevcut AKP’li Kovanlık Belediye Başkanı ve şirket hissedarlarından Harun Kalıntaş‘ın da bulunduğu dört kişi tarafından köylülere hisse devir sözleşmelerinin imzalatıldığı belirtildi.

Söz konusu şirketin üç kez hisse artırımına gittiği buna karşın toplantı tutanağında hangi hissedarların sermaye artırımına katıldığına ve yeni pay durumuna ilişkin ‘sermaye artırım tablosu/cetvelinin’ tutanaklarda yer almadığı belirtildiği dilekçede şirket merkezinin de yine köylülere haber verilmeden taşındığı aktarıldı. Dilekçede ayrıca, köylüler şirkete ortak edilirken “Devlet size sahip çıkıyor, hükümetimiz sizin ortak olmanızı istiyor”, “Hepiniz süper emekli gibi kar payı alacaksınız” gibi cümlelerle kandırıldığı öne sürüldü.

Dilekçede aralarında Mehmet Küçük ve Harun Kalıntaş‘ın de yer aldığı 9 ismin “Nitelikli dolandırıcılık”, “Vekalet görevinin kötüye kullanılması”, “Hisselerin usulsüz devralınması” suçundan iddianame düzenlenmesi istendi.

Konuyla ilgili ulaştığımız eski AKP’li Kovanlık Belediye Başkanı Mehmet Küçük ise hakkındaki iddialarla ilgili konuşmak istemediğini konunun yargıya taşındığını söyledi. AKP’li Kovanlık Belediye Başkanı Harun Kalıntaş ise, kendisi hakkında iddiaların ‘iftira’ olduğunu öne sürerek konunun muhatabının kendisi olmadığını ifade etti.

Ne olmuştu?

Kovanlık Enerji Üretim A.Ş. 2016 yılında kuruldu. Ortaklardan bir kısmı Giresun Kovanlık’ın çevre köylerindendi. İddiaya göre, köylüleri şirkete ‘Devlet size sahip çıkıyor. Devletimiz, hükümetimiz sizin ortak olmanızı istiyor’ vaadiyle dönemin AKP’li belediye başkanı Mehmet Küçük ortak etti. Kovanlık HES’in üretime geçmesiyle şirketin karından pay alacaklarını bekleyen köylüler, bir gün uyandıklarında e-Devlet üzerinden hisselerini göremez oldular.

İddiaya göre, 101 ortakla kurulan şirkette ortaklarından bir kısmı HES’in kurulacağı bölgedeki köylerden ‘Köylü HES’e karşı çıkmasın’ diyerek seçildi.

Diğer bir iddiaya göre, şirkete çevrede yaşayan köylülerin ortak edilmesinin bir diğer nedeni de ihaledeki rakiplere “Eğer ihaleyi siz kazanırsanız bu insanlar size o bölgede iş yaptırmaz” diyebilmekti.

Kıbrıs Haber