Koyunlar 12 gün boyunca sürü halinde çember çizip durdularKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2023 - 08:50

Koyunlar 12 gün boyunca sürü halinde çember çizip durdular

Koyunlar 12 gün boyunca sürü halinde çember çizip durdular
Son Güncelleme :

19 Kasım 2022 - 15:22

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne bağlı Baotou’da bir koyun sürüsü 12 gün boyunca sadece daire çizerek döndü. Koyun sürüsünün çember halinde döndüğü anlar, sosyal medyada kısa sürede yayıldı.

 Soyadı Miao olan hayvanların sahibi, ilk olarak sadece birkaç koyunun dönmeye başladığını ardından ise bütün koyunların katıldığını söyledi. Sürünün sahibi, koyunların 12 gün boyunca daire çizdiğini, çiftlikte 34 tane koyun ağılı olduğunu fakat sadece 13 numaradaki sürünün bu şekilde hareket ettiğini açıkladı.

Gazetelere konu olan koyun sürüsü hakkında devlete bağlı gazete People’s Daily, koyunların sağlık durumunun iyi olduğunu ve davranışının nedeninin bilinmediğini yazdı.

Veterinerler ise bu hareketin, bozuk yemden kaynaklanabileceğini, hastalığın beyinde iltihap oluşturmasının ardından daire şeklinde dönme davranışına sebep olabileceğini söylediler. Ayrıca hasta hayvanlar felç de geçirebiliyor. 

Öte yandan Listeria monocytogenes bakterisiyle kontamine olan gıdaların tüketilmesiyle ortaya çıkan Listeria hastalığının hayvanların daire çizmesine yol açtığı biliniyor.