Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Kenar çubuğu 1" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-1" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-1" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Footer" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-2" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-2" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Kramp neden girer, nasıl geçer? İşte en kolay yöntemi « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

Kramp neden girer, nasıl geçer? İşte en kolay yöntemi « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

15 Haziran 2024 - 00:21

Kramp neden girer, nasıl geçer? İşte en kolay yöntemi

Krampın nasıl geçeceği çoğu zaman nedenine bağlı olmakla birlikte, kramp giren bölgeye uygulanacak birkaç basit hareket krampın geçmesine ve bu …

Kramp neden girer, nasıl geçer? İşte en kolay yöntemi
Son Güncelleme :

11 Eylül 2021 - 19:42

Krampın nasıl geçeceği çoğu zaman nedenine bağlı olmakla birlikte, kramp giren bölgeye uygulanacak birkaç basit hareket krampın geçmesine ve bu acıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.

KRAMP NEDİR?

Kramp, genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında süren ani bir kasılma veya kas kasılmasıdır. Kramplara kas spazmları neden olur.

Kas krampları ve spazmları en çok bacakta yaşanır. Bununla birlikte, el veya ayak spazmlarının yanı sıra ayaklarda, kollarda ve karın bölgesinde kramplar da yaygındır.

Anında rahatlama için, kası nazikçe gerin ve kasın gevşemesine yardımcı olmak için masaj yapın. Spazm başladığında kramplara ısı uygulamak da yardımcı olabilir.

KRAMP NEDEN GİRER?

Kaslardaki kramp veya spazmların genellikle açık bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, sizi gece ayakta tutuyorlarsa veya antrenmanınızı yarıda kesiyorlarsa, şu dört yaygın nedeni keşfedin:

1) Dehidrasyon

Dehidrasyon klasik bir kramp nedenidir. Sıcak hava ve egzersiz, serin kalmak için terlerken vücuttaki suyu daha da tüketir.

2) Oturmak veya ayakta durmak

Uzun süre hareketsiz kalmak kramplara neden olabilir.

Uzmanlar, uzun süre işe gidip gelme veya hareketsiz işlerde çalışan insanlar genellikle kasları doğal olmayan pozisyonlarda kilitli olarak uzun süreler geçirdiğini söylüyor. Bu durumda, tedavi planının bir parçası, gün içinde molalar yaratmanın yollarını bulmak ve gerginliği azaltmak için ergonomiyi optimize etmektir.

3) Aşırı kas kullanımı

Uzun bir bisiklet yolculuğuna çıkarsanız veya yoğun bir egzersiz yaparsanız, kramp yaşayabilirsiniz. Beyinden ve omurilikten kasa inen sinirler aşırı heyecanlandığında, kas kramplarla tepki verebilir. Egzersiz rutininizin yoğunluğunu çok hızlı artırırsanız, kaslarınız yeni harekete alışmaz ve bu da krampları tetikleyebilir.

4) Mineral eksikliği

Elektrolitler ve diğer mineraller, vücudunuzu dengede tutmak ve kramp ve spazmlardan uzak tutmak için çok önemlidir. Bazı durumlarda, magnezyum, kalsiyum, sodyum veya potasyum eksikliği kramplara katkıda bulunabilir. Diyetinizi kontrol edin. Bu minerallerle dolu olan muz, fındık, tatlı patates, ıspanak ve yoğurt dahil olmak üzere yardımcı olabilir.

Kas kramplarınız tutarlıysa, uzun sürüyorsa veya aşırı şiddetliyse doktorunuzla konuşun.

BACAK KRAMPI NASIL GEÇER?

Kramplar vücudun farklı bölgelerinde görülse de en çok bacaklarda kendini hissettirir. Eğer bacağınıza kramp girdiyse şu hareketler, acınızın hafiflemesine ve krampın geçmesine yardımcı olacaktır:

* Kası gerin.

* Sıkışık bacak üzerinde durun.

* Kaslara masaj yapın.

* Ayağınızı esnetin.

* Ayak parmaklarınızı tutun ve kendinize doğru çekin.

* Krampı buz uygulayın.

* Ilık bir banyo yapın.

Kıbrıs Haber

BENZER HABERLER