Kritik veri sızdırma raporu yayımlandı: 'FBI, WhatsApp ve iMessage mesajlarını okuyabiliyor'Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Ocak 2023 - 10:15

Kritik veri sızdırma raporu yayımlandı: ‘FBI, WhatsApp ve iMessage mesajlarını okuyabiliyor’

WhatsApp, Signal, Telegram, Viber ve WeChat gibi mesajlaşma platformlarındaki yazışmalara ilişkin kapsamlı bilgilerin Amerikan Federal Soruşturma …

Kritik veri sızdırma raporu yayımlandı: ‘FBI, WhatsApp ve iMessage mesajlarını okuyabiliyor’
Son Güncelleme :

02 Aralık 2021 - 11:19

WhatsApp, Signal, Telegram, Viber ve WeChat gibi mesajlaşma platformlarındaki yazışmalara ilişkin kapsamlı bilgilerin Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından kolaylıkla elde edildiği öne sürüldü. ABD merkezli dergi Rolling Stone’un ele geçirdiği belge ve yazışmalarda FBI’ın bu mesajlara erişebildiği kaydedildi. Söz konusu belge, kullanıcıların hassas bilgilerinin ele geçirilmesi için birden fazla yasal yol olduğunu da gözler önüne seriyor. Buradan anlaşıldığı kadarıyla FBI Apple’ın iMessage, Facebook’un WhatsApp ve Türkiye’de pek az bilinen Line adlı uygulamada mesaj içeriklerine ‘kısıtlı’ da olsa ulaşabiliyor. Buna karşılık FBI diğer uygulamalarda farklı farklı seviyelerde de olsa mesaj gönderen ve alanla ilgili ‘meta veri’leri elde etse de mesaj içeriğine ulaştığına dair bir veri yok.

Independent’ta yer alan habere göre, belge; FBI’ın ilgili meta verileri izinler ve mahkeme celpleri yoluyla güvence altına alma yeteneğini kısa ama şok edici ayrıntılarla ortaya koydu.

UÇTAN UCA ŞİFREYE RAĞMEN FBI TAKİBİ

Rolling Stone tarafından elde edilen belge Meta’nın WhatsApp’ı ve Apple’ın iMessage’ının FBI’a en çok veri sağlayan uygulamalar olduğunu gösteriyor.

7 Ocak 2021 tarihli ve FBI’ın Bilim ve Teknoloji Şubesi ve Operasyonel Teknoloji Bölümü tarafından hazırlanan bu belgede bir dizi popüler mesajlaşma uygulaması, bunlardan hangi bilgilerin çıkarılabileceği ve araştırmacılar tarafından hangi verilerin güvence altına alınabileceği listeleniyor.
Uçtan uca şifreli olmalarına rağmen bazı durumlarda FBI’ın yazışmaları takip edebildiği belirtilirken FBI’ın şirketlerden mesajlardaki kişisel verileri isteyebileceği de vurgulandı.

FBI’ın telefon numarası, IP adresi, konum, mesaj atılma tarihi ve kişiler gibi bilgileri ele geçirebildiği ve gerçek zamanlı meta dataları talep edebileceği de belirtildi.

‘MESAJLAR GÜVENDEDİR’

Whatsapp yetkilileri şu sözleri kaydetti:

”WhatsApp üzerindeki bütün mesajlaşmalar uçtan uca şifrelidir ve mesajlar güvendedir. Güvenlik güçlerinden gelen talepleri dikkatlice inceleyip ona göre harekete geçiyoruz. Yaptığımız bu iş bize kişileri hem güvende tutup hem de onlara özel iletişim sağlama konusunda sektöre öncülük etme imkanı tanıdı ve çocuklara yönelik cinsel sömürü dahil çeşitli ceza davalarında tutuklanmalara önayak oldu. Bu belge söylediklerimizi, kolluk kuvvetlerinin suçları başarılı bir şekilde soruşturmak için uçtan uca şifrelemeyi kırmasına gerek olmadığını ortaya koyuyor.”

Kıbrıs Haber