Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Kenar çubuğu 1" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-1" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-1" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Footer" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-2" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-2" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
KTAMS, LAÜ’de uyarı grevinde « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

KTAMS, LAÜ’de uyarı grevinde « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

15 Haziran 2024 - 02:04

KTAMS, LAÜ’de uyarı grevinde

KTAMS, LAÜ’de uyarı grevinde
Son Güncelleme :

01 Şubat 2023 - 15:44

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) örgütlü olduğu Lefke Avrupa Üniversitesi’nde (LAÜ), çalışanların enflasyonun etkisi altında alım güçlerinin sıfırlanmaması için 6 ayda bir hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması talebiyle bir günlük uyarı grevine gitti.

KTAMS, talepleriyle ilgili adım atılmazsa grev ve eylemlerin artarak devam edeceğini açıklayarak, “Adım atsınlar, biz de bu ateşi söndürelim, yoksa bu ateş sizi de yakacak” uyarısı yaptı.

VUR VUR İNLESİN YÖNETİM DİNLESİN

Sendika yetkilileri, greve giden çalışanlarla birlikte LAÜ önünde basın açıklaması yaptı. Ateş yakan eylemciler “Vur Vur İnlesin, Yönetim Dinlesin” ve “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları attı. Şarkıların çalınıp, halay çekilen eylemde bazı milletvekillerinin de katılarak, destek belirttiği gözlemlendi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan eylemde yaptığı açıklamada, basın emekçilerine, eyleme katılan sendikacılara, emek mücadelesine destek veren sivil toplum örgütü ve siyasi partilere teşekkür etti. Bengihan ayrıca, yağmurdan korunmak için belediyenin imkanlarını sunan Lefke Belediyesi’ne de teşekkürlerini sundu.

MÜTEVELLİ HEYETİ BİZİ YAĞMUR ALTINDA SOKAĞA DÖKTÜ

10 yıldan beridir üniversitede eylem ve grev olmadığını ifade eden Bengihan, çalışanların iyi niyet ve fedakarlık gösterdiğini ama gösterilen fedakarlığa cevap bulamadığını söyledi. 10 yıl sonra üniversitede çalışanları sokağa döken bir mütevelli heyeti olduğunu belirten Bengihan, yağmurun altında ekmek kavgası veren onurlu, gururlu LAÜ çalışanlarına sendikanın sonuna kadar destek çıkacağını kaydetti.

ÇALIŞANLAR 2022 OCAK AYINDAN BERİDİR AYNİ MAAŞI ALIYOR

LAÜ’nün bölge halkına çok büyük bir katkısı ve ülkenin en güzide üniversitelerinden biri olduğunu ifade eden Güven Bengihan, çalışanların, Ocak 2022 ayından beridir aynı maaşı aldığına dikkat çekti. Bengihan, enflasyon karşısında daha fazla yoksullaşmamaları için hayat pahalılığı ödeneğinin 6 ayda bir çalışanlara verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

SADAKA VERİLMESİNE İHTİYAÇ YOKTUR

Asgari ücrete bile yılda 3 kez artış yapılabileceğinin yasada düzenlendiğine işaret eden Bengihan, LAÜ çalışanlarının Temmuz 2022’de asgari ücretin altında maaş aldıklarını vurguladı. Mütevelli heyetinin “Biz cemile yardımı vereceğiz” yönünde açıklamalarda bulunduğunu savunan Bengihan, “Bu çalışanlar, ekmeğinin, alın terinin derdindedir. Sizin cemile yardımınıza yani sadaka gibi verilmesine ihtiyaçları yoktur” diye konuştu.

Çalışanların emeğinin karşılığını istediğini sadaka istemediğini ifade eden Bengihan, “Biz işçiyiz, köle değiliz ve köle olmayacağız” dedi.

Bengihan, hak arayan işçilere LAÜ’nün vakıf üniversitesi olduğu ve kar amacı gütmediği yönünde açıklama yapıldığına işaret ederek, “ ‘Biz hayır amaçlı hizmet veririz’ diyorlar. Sizin kendi çalışanınıza hayrınız yok. Nasıl başkasına hayrınız olsun” diye sordu.

KAVGAMIZ EKMEK KAVGASIDIR

“Vakıf üniversitesinin kendi çalışanlarına bile sahip çıkamadığını” öne süren Bengihan, çalışanların, emeğinin, gururunun kırılmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı. “Okulda yıllardır süren baskı, mobbing ve her türlü tehdidin sineye çekildiğini” savunan Bengihan, “Proletaryanın, zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyi yoktur. Bu insanların da ekmeğinden başka kaybedecek bir şeyi yoktur. Kavgamız ekmek kavgasıdır, kavgamız insanca yaşayabilme kavgasıdır. Anlayana…” diye konuştu.

AYNİ GEMİDE BİRİ KAPTAN KÖŞKÜNDE DİĞERİ KAZAN DAİRESİNDE

Çalışanlara “Aynı gemideyiz” yönünde sarf edilen sözleri de eleştiren Bengihan, “Aynı gemideyiz ancak siz kaptan köşkünde krallar gibi rahat, çalışanlar da kazan dairesinde açlığa, ekmeğe muhtaç…” ifadelerini kullandı.

Yıllık enflasyonun yüzde 94.51 olduğuna işaret eden Bengihan, hayatın iki katı pahalı olmasına karşın çalışanların aldığı maaşın bir yıldır aynı olduğunu söyledi. “Çalışanların tahrik edildiğini” ileri süren Bengihan, “Bugün çalışanların sabrının ne kadar taştığını herhalde anlamıştırlar” dedi.

ADIM ATILSIN ATEŞİ SÖNDÜRELİM 

Sağduyu çağrısı yapan Bengihan, “Çalışanların, 6 ayda bir hayat pahalılığı hakkını vermekle ilgili adım atsınlar, biz de bu ateşi söndürelim, yoksa bu ateş sizi de yakacak” dedi.

Bugünkü grevin uyarı grevi olduğunu hatırlatan Bengihan, kararlılıklarını gösterdiklerini belirterek, “Bizim umudumuz var ancak umudumuzun bittiği yerde inadımız başlar. Onu bilsinler…  Bizim talebimiz ilgili adım almazlarsa önümüzdeki günlerde grev ve eylemlerimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

Mücadele ateşinin yanmaya devam edeceğini kaydeden KTAMS Başkanı Bengihan, “Bu ateşi söndürmek de büyütmek de mütevelli heyetinde… Gelin çalışma barışını ve bu okuldaki huzuru birlikte sağlayalım” çağrısında bulundu.

328713182-719693499658045-8832188395616358087-n.jpg

 

BENZER HABERLER


Deprecated: 3.1.0 sürümünden başlayarak, bir parametre ile çağrılan WP_Query işlevi kullanımdan kaldırıldı! caller_get_posts kullanımdan kaldırıldı. Yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078