Kudret narı nedir, nasıl tüketilir? Kudret narının yararları? Kudret Narı neye düzgün gelir?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2022 - 15:25

Kudret narı nedir, nasıl tüketilir? Kudret narının yararları? Kudret Narı neye düzgün gelir?

Kudret narı meyvesinin Türkiye’nin üretim üssü olmasını hedefleyen Arı Mucizesi, bu konuda ‘Tohum Destekli Sözleşmeli Çiftçilik’ modeli …

Son Güncelleme :

02 Şubat 2022 - 14:16

Kudret narı meyvesinin Türkiye’nin üretim üssü olmasını hedefleyen Arı Mucizesi, bu konuda ‘Tohum Destekli Sözleşmeli Çiftçilik’ modeli ile girişimlere başladı.

Bu model doğrultusunda, kudret narı tohumu verecekleri sözleşmeli çiftçilerle kudret narı yetiştiriciliğine başlayarak, üretim ihtiyacını karşılayacak düzeye ulaşacak.

İlk pilot ekim ürünlerini alınırken, bu üretimleri tüm ülkeye yayarak Türkiye’nin Kudret Narı’nda üretim üssü olması amaçlanıyor.

Kudret Narı yetiştiriciliğinde en iyi verimin Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz iklimine sahip ülkelerde olduğunu belirten Arı Mucizesi Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Avcı, Düzce Üniversitesi iş birliğiyle üretilen Zeytinyağlı Kudret Narı için, çiftçilerle birlikte 2022 yılında çalışmalarının sonucunu alacaklarını belirtti.

Avcı şöyle devam etti; “Apiterapi ürünlerinin hammadde tedariki için yaptığı özenli çalışmaları, kudret narı meyvesinin yetiştirilmesi için de gerçekleştiren Arı Mucizesi, bilinçli çiftçilerle yol alacak.

Kendi topraklarımızda, yerli üretimle, sürdürülebilir tarım ve su kaynaklarının bilinçli kullanımını destekleyeceğiz. İsteyen tüm çiftçilerimizi kudret narı ekmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Keskin tadı ve farklı görünümü ile C vitamini ve protein açısından oldukça zengin olan kudret narı meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Peki, insan sağlığına inanılmaz faydalı kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı nasıl tüketilir? İşte, kudret narı hakkında merak edilenler…

KUDRET NARI NEDİR?
Kabakgiller familyasına ait tropikal bir meyve olan kudret narı Asya, Karayip Adaları, Amazon havzası, Doğu Afrika gibi yerlerde doğal olarak yetişiyor. Gıda ve ilaç sektöründe kullanılan meyve ve yaprakları mineral ve vitamin bakımından zengin.

İçerisinde ise demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bulunuyor.

Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılan mucizevi meyve kudret narı mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi hastalıklarında da tedavi amaçlı kullanılıyor.

KUDRET NARI NASIL TÜKETİLİR?
Hastalığı olan veya tedavi olan kişilerin doktoruna sormadan tüketmemesi gereken kudret narı acı tadını bastırmak için macun halinde tüketilebilir.

Kudret narını macun halinde tüketmek için bir adet sarı ya da turuncu renkli kudret narı kırmızı zehir içerikli çekirdeklerinden ayrılır ve parçalar halinde doğranıp cam kavanoza konulur. İçerisine bir su bardağı bal eklenip karıştırılan karışım bir ay boyunca kapalı bir kavanozda bekletilir. Hafif sulu olan karışım sabahları bir tatlı kaşığı tüketilebilir.

Fazla tüketildiğinde mide sorunlarına ve ishale neden olabileceğinden kudret narını fazla tüketmemek gerekiyor.

KUDRET NARININ FAYDALARI
Meyve ve yaprakları, mineral ve vitaminler bakımından zengin olan kudret narının mucizevi faydaları bazıları şöyle sıralanabilir:

Kudret narı, lif, C vitamini, folat ve A vitamini gibi iyi bir besin kaynağı oluşturuyor.
Kolesterol seviyelerini düşürüyor ve bu da kalp sağlığını desteklemeye yardımcı oluyor.
Kilo vermeye yardımcı oluyor.
Antibiyotik etkisi bulunuyor.
Egzama, sedef ve diğer cilt hastalıklarında faydalı oluyor.
Yaraların çabuk iyileşmesinde ve çabuk kapanmasında etkili oluyor.
Mide ülseri ve mide problemlerini tedavi ediyor.
Kanserli hücre oluşumuna engel olabiliyor.

Kıbrıs Haber