“Kuzey Kıbrıs’ın Dijital Dönüşümü Fintek Zirvesi”ne ilişkin toplantı düzenlendiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 17:46

“Kuzey Kıbrıs’ın Dijital Dönüşümü Fintek Zirvesi”ne ilişkin toplantı düzenlendi

“Kuzey Kıbrıs’ın Dijital Dönüşümü Fintek Zirvesi”ne ilişkin toplantı düzenlendi
Son Güncelleme :

13 Aralık 2022 - 0:42

KKTC Girişimcilik İnisiyatifi, Kıbrıs Girişimcilik ve Teknoloji Yatırım Derneği, “Kuzey Kıbrıs’ın Dijital Dönüşümü Fintek Zirvesi”ne ilişkin düzenlediği basın toplantısında dernek ve zirvenin tanıtımı yapıldı..

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı Girişimcilik Komitesi Üyesi Temel Üngör, derneğin amacını ve çalışmalarını anlattı..

Pandemiden dolayı bazı sektörlerin durduğunu anımsatan Üngör, bir yandan da bu duraksamadan dolayı teknolojinin başka kısımlarının hayatımıza girdiğini belirtti. Üngör konuşmasında, “KKTC’de dijitalleşme alanında çığır açmamız gerekiyor” vurgusu yaptı..

Üngör, amaçlarının adanın demografik, coğrafi yapısı ve politik durumuna uygun yeni bir ekosistem modeli oluşturmak olduğunu belirtti. Üngör, ada ekonomisini inovatif girişimciliğe yönlendirerek katma değeri yüksek hizmet ve ürünlerin geliştirilebilmesine zemin hazırlamak istediklerini de kaydetti.

Üngör ayırca, BRTK’da girişimcilik konusunda 40 civarında program yapıldığını da söyledi.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanlığı Girişimcilik Komitesi Üyesi ve KKTC Girişimcilik İnisiyatifi Başkanı Ahmet Bilgen, dijitalleşme konusunda Türkiye’deki benzer uygulamaların KKTC’de de olması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Özellikle teknoloji odaklı şirketlere, bürokratik destek verilmesini istediklerini söyledi.BRT

Kıbrıs Haber