Kuzey Kore lideri füze denemesinde ilk defa kızıyla görüntülendi!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 06:04

Kuzey Kore lideri füze denemesinde ilk defa kızıyla görüntülendi!

Son Güncelleme :

19 Kasım 2022 - 12:40

Kuzey Kore lideri füze denemesinde ilk defa kızıyla görüntülendi!

Kuzey Kore’nin füze denemeleri sırasında gelen fotoğraflar bir ilk olarak tarihe geçti. Kuze Kore lideri Kim Jong-un kıtalararası güdümlü füze denemesini yerinde takip ettiği ve ilk defa kızı ile kameraların karşısına çıktığı görüldü.

Kuzey Kore lideri füze denemesinde ilk defa kızıyla görüntülendi! Tarihe geçecek fotoğraf kareleri...
ABD ve Güney Kore’nin ortak hava tatbikatı sonrasında Kuzey Kore adımlarını daha da sertleştirdi. Birçok kez füze denemesi yapan  Kuzey Kore dün kıtalararası balistik füze fırlattı. Havada 69 dakika kalan füzenin 6 bin kilometre irtifaya çıkarak, yaklaşık  1000 kilometre menzile ulaştığı kaydedildi. Bölgedeki tansiyonu yükselten bu füze denemesi sonrasında Kuzey Kore haber ajansı KCNA tarihe geçecek fotoğraf karelerini paylaştı.

KIZI İLE İLK DEFA GÖRÜNTÜLENDİ

Yayınlanan haberde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve adı açıklanmayan çocuğun, başkent Pyongyang’daki havaalanında kurulan füze platformu çevresinde görüldüğü fotoğraflara yer verdi. “Hwasong-17” füzesinin fırlatışını gösteren fotoğraflarda Kim’in, elinden tuttuğu 12-13 yaşlarındaki beyaz montlu bir kız çocuğu ile tekerlekli füze platformunun önünde yürüdüğü, piste taşınırken izlediği, dikey konuma getirildikten sonra pistte dolaştığı görülüyor.

Kim’i, fırlatışı gözetleme kulesinden izlerken gösteren diğer bir fotoğrafta da beyaz montlu çocuk Kim’in yanında yer alıyor.

ABD’li basketbolcu Dennis Rodman, 2013 yılında ülkeye yaptığı ziyaretin ardından İngiliz Guardian gazetesiyle yaptığı söyleşi de Kim ile eşi Ri Sol Ju’nun “Ju Ae” adında bir bebeği olduğu bilgisini paylaşmıştı. Rodman, “Bebekleri Ju Ae’yi kucağıma aldım, Bayan Ri ile de konuştum.” ifadesini kullanmıştı.

EVLİLİK YILLARCA GİZLENMİŞTİ…

Kuzey Kore devlet medyası, Kim ile Ri’nin evliliğini Temmuz 2012’de kamuoyuna duyurmuştu. Güney Kore istihbaratı, evlilik töreninin aslında üç yıl önce yapıldığını ancak açıklanmadığını ülke makamlarıyla paylaşmıştı.

Kim’in eşi Ri, 2018 yılından sonra devlet medyasında “saygıdeğer first lady” unvanı ile anılmaya başlanmıştı. Ri’nin 2012’de hamile olduğu iddia edilmişti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.