Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi, ''Cinlerden '' bahseden ders kitaplarını asla okutmayacağızKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Aralık 2023 - 15:03

Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi, ”Cinlerden ” bahseden ders kitaplarını asla okutmayacağız

Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi, ”Cinlerden ” bahseden ders kitaplarını asla okutmayacağız
Son Güncelleme :

19 Eylül 2023 - 19:02

Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi, 6. sınıflara dağıtılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabının içeriğinde cinlerden bahsedilmesine tepki göstererek, “Veliler ve halk olarak bu kitapları çocuklarımıza okutmanıza asla müsaade etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yeni eğitim yılının başlamasının ardından 6. sınıf öğrencilere dağıtılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarının içeriği tepkilere sebep oldu. Söz konusu kitaplarda öğrencilere “cinlerin” anlatıldığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi temsilcisi Melek Arabacıoğlu, söz konusu kitabın okutulmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’na yönelik, “6’ncı sınıf çocuklara ‘cinleri’ anlatan kitabın da arkasında mısınız?” sorusunu soran Arabacıoğlu, “Bilimden, ilimden uzak, hurafelerle çocukların beynini yıkamak için göz yumduğunuz Kuran kurslarının bir benzerini okullarda mı açmayı planlıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Melek Arabacıoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eylem sonrası bize verilen kitaplar listesinde olmayan, incelememiz için biz velilere, öğretmen sendikalarına ve siyasi partilere verilmeyen Din Kültür Ve Ahlak Bilgisi kitapları ile ilgili dünden beridir yaptığımız incelemeler bize bu kitapların neden verilmediğini de bir bir ortaya çıkartıyor.

6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabının kapağını açar açmaz karşılaştığımız konu cinler…

6. sınıf çocuklar hâlâ somut işlemler dönemindeyken bu çocuklara CİNLERİ anlatan bu kitabın da arkasında mısınız Sayın Nazım Çavuşoğlu?

Bilimden, ilimden uzak, hurafelerle çocukların beynini yıkamak için göz yumduğunuz Kuran kurslarının bir benzerini okullarda mı açmayı planlıyorsunuz?

Arkasındayım diye savunduğunuz bu kitapları Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi velileri ve halk olarak çocuklarımıza okutmanıza asla müsaade etmeyeceğiz.”