“Lapta’nın Kökleri ve Unutulan Meslekleri” BRT'de seyirciyle buluşuyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 10:39

“Lapta’nın Kökleri ve Unutulan Meslekleri” BRT’de seyirciyle buluşuyor

Son Güncelleme :

29 Ekim 2022 - 1:42

“Lapta’nın Kökleri ve Unutulan Meslekleri” BRT’de seyirciyle buluşuyor

Lapta Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sultan Keskinel, belgeselle ilgli BRT Haber’e yaptığı açıklamada, belgeselin Lapta’nın kökleri ve Kaybolan Meslekleri konulu doksanar dakikalık iki ayrı bölümden oluştuğunu belirtti.

Keskinel, belgesel için Lapta ile ilgili birçok araştırması bulunan Halil Burukhan ve Lapta’lı ailelerin bilgilerine de başvurduklarını belirtti.

Belgeselde, kök Laptalı olan, yerli ailelerin köklerinin nereye dayandığını ve aile bağlarını araştırarak kayıt altına aldıklarını dile getiren Keskinel, bunun Lapta asıllı gençlere bırakılacak önemli bir miras olduğunu kaydetti.

Sultan Keskinel, Lapta’da yörenin adıyla anılan birçok meslek olduğunu ancak bugün bunların çoğunun zaman içinde yitip gittiğini da anlattı.

Keskinel, dernek olarak, Lapta’yla özdeşleşen mesleklerin yaşatılarak, geleceğe aktarılması için çalışma başlattıklarını da ifade etti.

Keskinel, bu bağlamda dernek binasında, Lapta Hesap İşi, sandık oymacılığı, kanepe yapımı gibi alanlarda kurslar başlattıklarını ve kurslara kayıtların devam ettiğini ifade etti…

BRT

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.