Liman'dan şok fotoğraflar cesetleri köpekler yiyor!.Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 13:31

Liman’dan şok fotoğraflar cesetleri köpekler yiyor!.

Son Güncelleme :

04 Ekim 2022 - 12:48

Liman’dan şok fotoğraflar cesetleri köpekler yiyor!.

Liman’dan şok fotoğraflar! Putin yine hezimete uğradı

Generali kovan Putin Suriye’deki komutanı Ukrayna‘ya getirdi, Dinyeper Nehri çevresindeki Rus mevzileri aşıldı, Rusya‘nın ağır bir darbe aldığı kilit şehirden gelen fotoğraflar ise tüm dünyada şok etkisi yarattı.

Rus mevzilerini aşan Ukraynalıların ilerleyişi Moskova tarafından da doğrulandı. Rus askeri yetkililer, “Ukrayna ordusuna çok yoğun savunma ateşi açıyoruz” açıklamasını yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konashenkov da Ukrayna’nın bölgede tank sayısı olarak üstün olduğunu ekledi.

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

Rusya’nın 2014’te el koyduğu Kırım’la hemen kuzeyinde yer alan Herson arasında Dinyeper Nehri bulunuyor. Ukraynalılar, haftalardır Kırım’la Herson bağlantısını kesmek için nehir üstündeki köprüleri bombardımana tutuyordu. Ukraynalılar, Dinyeper Nehri’nin batısında bulunan yaklaşık 25 bin Rus askerinin ikmal hattını koparmayı hedefliyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy “Birkaç bölgede kurtardığımız yerler oldu, birçok yerde şiddetli savaş sürüyor” açıklamasını yaptı. Ancak Zelenskiy bu bölgelerin isimlerini açıklamadı.

Pentagon, Ukraynalıların Herson’un yanı sıra Harkov ve Donbas’ta da muharebe görevlerini yerine getirmeye yakın olduğunu belirtiyor. Pentagon’un açıklaması, Ukrayna birliklerinin savaşın başından bu yana güney cephesindeki en ciddi başarıyı kazandığı güne rastladı. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, Ukrayna ordusunun Dinyeper Nehri’ndeki köprübaşı mevzilerini Ruslardan temizlemeyi amaçladığını kaydetti ve söz konusu hamlenin Rusya için kaydadeğer bir yenilgi olacağını söyledi.

 

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

Savaştan önce 280 bin insanın yaşadığı ve halihazırda nüfusu yarıya inen Herson’un kurtarılması, çetin kış koşulları öncesinde Ukrayna için bir dönüm noktası olacak.

Ağustos sonunda Ukraynalılar Herson’a karşı saldırı başlatınca, Rusya doğudaki birliklerini güney cephesine kaydırdı. Bunun üzerine Ukrayna ordusu ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov çevresinde bir yıldırım harekata imza attı. Harkov bölgesi günler içinde Rus işgalcilerden temizlendi, Ukrayna birlikleri Donetsk bölgesindeki Liman şehrini de Rus işgalcilerden Ekim ayının ilk günlerinde kurtardı.

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

KREMLİN’DE ŞOK DALGALARI

Liman’ın tam da resmi ilhak kararının açıklandığı saatlerde düşmesi, Kremlin’de şok dalgaları yaydı. Ukrayna ordusu şimdi, Luhansk bölgesindeki Kremenna ve Svatove kentlerine doğru saldırı başlattı.

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Rus ordusunun sevkiyat rotasının göbeğinde yer alan Liman’dan cesetlerle dolu yol kenarlarının fotoğraflarını dünyaya geçti. Onlarca Rus askerinin cesedi Ukraynalılar tarafından toplanıyor.

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

Amerikan New York Times gazetesi, bazı askerlerin Cumartesi çekilen Rus birliklerinden ayrılarak Liman’da kalmayı seçtiğini ve Pazar günü de bir insan avının başladığını duyurmuştu.

GAZETECİLER FARK ETTİ

Cephe hattında bataklığa saplanan Putin, çareyi komutanları değiştirmekte buldu. İşgal altındaki dört bölgede gerçekleşen düzmece referandumlar öncesinde kısmi seferberlik ilan eden Rusya lideri Putin, ordudaki bir komutanı daha kovdu.

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

Batı Askeri Bölgesi (ZVO) komutanı albay general Alexander Zhuravlev’in kovulduğunu gazeteciler fark etti. Zuhravlev’in yerine Korgeneral Roman Berdnikov atandı. Korgeneral Berdnikov, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarını yürütüyordu. Zhuravlev’in koltuğunu kaybettiğini ilk kez asker yakınlarının verdiği bilgiye dayanarak Temmuz ayında yazan BBC Rusça, komuta kademesindeki önemli değişikliğin Rus medyası tarafından hiçbir zaman haberleştirilmediğini vurguluyor. Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde Batı Askeri Bölgesi komutanı olarak halen albay general Alexander Zhuravlev görünüyor.

Sınıra yığdığı 190 bin askerle 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya saldırı emri veren Vladimir Putin, şimdi 300 bin yedek askeri daha cepheye sürmeye hazırlanıyor. Kremlin, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’ndan bu yana üçüncü kez seferberlik kararı verdi.

Uzun süre seferberlik ilan etmemek için direnen Putin, yaz mevsimi başından itibaren Ukrayna’nın önce Rus birliklerini durdurması ve ardından da işgal altındaki toprakları geri alması üzerine yedek askerleri göreve çağırdı.

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

RUSYA’NIN EN İYİ BİRLİKLERİ YENİLDİ

Ukrayna savaşını yakından izleyen Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), halihazırda Ukraynalıların hem doğu hem de güney cephesinde Rusların en iyi birliklerini geri püskürttüğünü belirtiyor. ISW, Herson’daki 76. Hava İndirme Muhafızları ile Liman’daki 144. Motorize Silah Tümeni’nin ağır bir yenilgi aldığını hatırlatıyor.

ISW’ye göre, Ukraynalılar özellikle Luhansk’taki Kremennaya ve Svatov’a doğru kontrol ettikleri bölgeleri genişletiyor.

ISW ayrıca, Donest bölgesindeki Rus ayrılıkçıların lideri Daniil Bezsonov’un Telegram kanalında yapılan çağırıya da dikkat çekiyor. Kremlin’in kuklası Bezsonov, Rus güçlerine sokak savaşlarına hazırlanmaları ve yeni savunma hatları kurmaları çağrısında bulunuyor.

YENİ HIMARS’LAR YOLA ÇIKIYOR

Şimdiye kadar Ukrayna’ya 15 milyar dolarlık silah gönderen ABD, 625 milyon dolarlık yeni bir paket açıklamaya hazırlanıyor. Silah paketinde, savaşın kaderini değiştiren uzun menzilli füzeler HIMARS’lar da bulunuyor. Çoklu roket sisteminden fırlatılan füzeler, 80 kilometre uzaklıktaki Rus hedeflerini paramparça etti ve Ukrayna yaz mevsiminde cephede üstünlüğü ele aldı.

ABD’nin geçen hafta duyurduğu 1,1 milyar dolarlık büyük askeri yardım paketinde de 18 HIMARS vardı.

 

Limandan şok fotoğraflar Putin yine hezimete uğradı

‘PUTİN İÇİN BİR HEDİYE!’

Çekya’da ise ‘Putin için hediye’ kampanyasında toplanan paralarla satın alınan tank Ukrayna’ya yollanacak. 11 bin 300 kişinin katıldığı kampanyada bağışlanan 1,3 milyon dolarla T-72 tankı yenilendi. Tomas adı verilen tank, Ukrayna’ya özel bir kampanya ile bağışlanan ilk tank.

Ukrayna ordusunun cephede kullandığı Türk üretimi Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları için de bazı Avrupa ülkelerinde kampanyalar düzenlenmişti. Bayraktar TB2’yi üreten Baykar Teknoloji, Litvanya’ya Ukrayna’ya göndermesi için SİHA hediye etmiş, toplanan 5 milyon doların insani yardımları karşılamak amacıyla kullanılmasını istemişti. Norveç ve Polonya, Bayraktar TB2 satın alan diğer ülkeler oldu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.