Macron'un kelamlarına Cezayir'den 'Osmanlı' cevabı: Haçlı ataklarına karşı...Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2023 - 07:55

Macron’un kelamlarına Cezayir’den ‘Osmanlı’ cevabı: Haçlı ataklarına karşı…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir üzerinden Türkiye’ye yönelik kelamları reaksiyon toplamaya devam ediyor. Macron, “Fransız …

Macron’un kelamlarına Cezayir’den ‘Osmanlı’ cevabı: Haçlı ataklarına karşı…
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 13:13

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir üzerinden Türkiye’ye yönelik kelamları reaksiyon toplamaya devam ediyor. Macron, “Fransız sömürgesinden evvel Cezayir ulusu var mıydı? Soru bu. (Cezayir’de) Daha evvel sömürgeler vardı. Türkiye’nin Cezayir’de oynadığı rolü ve kurduğu hakimiyeti büsbütün unutturabilmesi beni büyüledi ve tek sömürgecinin biz olduğumuzu açıklamak, bu mükemmel. Cezayirliler buna inanıyor” demişti.

‘OSMANLI, CEZAYİR’İN DAVETİYLE GELDİ’

Cezayir Alimler Birliği Lideri Abdurrezak Kasum, bu kelamlara “Osmanlı, Cezayir’e sömürge işgalcisi olarak gelmedi, tersine İspanyol Haçlı akınlarına karşı Cezayirlilerin davetiyle geldi. Osmanlı, mevt ve yıkımla suçlanmıyor. Osmanlı devrinde Cezayirliler hayatlarından mutluydu, onlar Cezayirlilerin servetini yağmalamadılar” diyerek yanıt verdi.

‘FRANSIZ ŞİRKETLERİYLE TİCARİ İLGİLER SONLANDIRILMALI’

Osmanlıların Cezayir’de kendi lisanını empoze etmediğini söyleyen Kasum, Osmanlı Devleti’nin Cezayir’de lokal halkın dinine, lisanına ve inancına karışmadığını kaydetti. Kasum, Cezayirlilerin Fransız sömürgeciliğini “trajedinin babası, sefalet ve nefretin kaynağı” formunda tanımladığını belirterek Fransız şirketleriyle ticari bağların sonlandırılması daveti yaptı.

Kıbrıs Haber