Mandalinada bu yıl rekolte düşük olsa da iç piyasada oldukça ilgi görüyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 11:02

Mandalinada bu yıl rekolte düşük olsa da iç piyasada oldukça ilgi görüyor

Son Güncelleme :

30 Ekim 2022 - 18:42

Mandalinada bu yıl rekolte düşük olsa da iç piyasada oldukça ilgi görüyor

Mandalinada ilk hasat başladı.

Erkenci çeşitleri sayesinde kış gelmeden raflarda görmeye başladığımız mandalina çeşitlerinin üretimi giderek artmaya başladı.
Özellikle son dönemlerde Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanılmasıyla birlikte artması beklenen Batı bölgesindeki narenciye üretiminin, yeni türlerle zenginleşmesi hedefleniyor.

Narenciyenin en özel meyvelerinden olan okitsu olarak bilinen erkenci mandalinada bu yıl rekolte düşük olsa da iç piyasada oldukça ilgi görüyor.

Bahçesinde yeni türler deneyen ve yıllardır narenciye üretimiyle uğraşan Ratip Irıkoğlu, mandalina, limon, greyfurt ve portakal ürünlerinin değişik çeşitlerinin üretimini yapıyor.

BRT’ye konuşan Irıkoğlu, erkenci mandalinanın Ağustos ayı ortalarından itibaren piyasaya girdiğini belirterek, tür çeşitleri sayesinde Nisan ayı sonuna kadar mandalinanın raflarda yerini almaya devam edebileceğini anlattı.

Irıkoğlu, en erkenci mandalinanın okitsu çeşidi olduğunu kaydederek, bu yıl mandalinanın yanısıra tüm narenciye ürünlerinde bir rekolte düşüklüğü gözlemlediğini söyledi.

Erkenci mandalinanın bu dönemde başka hiçbir narenciye ürünü olamamasından dolayı ilgi gördüğünü ifade eden Irıkoğlu, şu an iç piyasada bulunan ürünlerin tamamen yeni ürün olduğuna ve vatandaşların rahatlıkla tüketebileceğine işaret etti.

Irıkoğlu, Türkiye’den gelen suyun üretimde kullanılmasıyla ürün kalitesinde artış ve ürün yelpazesinde genişleme beklediklerini vurgulayarak, üreticilerin, tüm zorluklara rağmen üretimden kopmamak, kaliteli ve güzel ürünler üretmek için çalışmaya devam etmesini istedi.BRT

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.