Masha Amani, gözaltında fenalaşarak hayatını kaybeti... İran karıştı!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Eylül 2022 - 13:17

Masha Amani, gözaltında fenalaşarak hayatını kaybeti… İran karıştı!

Son Güncelleme :

21 Eylül 2022 - 20:28

Masha Amani, gözaltında fenalaşarak hayatını kaybeti… İran karıştı!

 İran’ın son 1 haftadır karıştığı öğrenildi. Başörtü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle İran ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan Masha Amani, bu sırada fenalaştığı ileri sürülerek öldü. Fakat İran halkı bu ölümün arkasında polislerin olduğuna inanıyor. Bu sebeple İran protesto ve olaylarla son 4 gündür çalkalanıyor.

Halk sokağa inmiş durumda ve neredeyse her köşede farklı protestolar var. İran neden karıştı sorusunun en net cevabı da bu. Peki olayları baş aktörü olan Masha Amini kimdir? İran protestolarının çıkmasındaki temel neden olan Masha Amani neden öldürüldü? İşte İran haberleri…

Başörtüsü kurallarına uymadan Masha Amani, gözaltında fenalaşarak hayatını kaybeti... İran karıştı!
Başörtüsü kurallarına uymadan Masha Amani, gözaltında fenalaşarak hayatını kaybeti… İran karıştı!

Masha Amani kimdir? İran’da ahlak polisinin başörtü kurallarına uymadığı için gözaltına aldığı 22 yaşındaki Mahsa Amini hayatını kaybetti. İran polis müdürlüğü, bu ölümün fenalaşarak gerçekleştiğini söylese de halk bu açıklamaya tatmin olmadı. Bu sebele İran karıştı. Gelen İran son dakika gelişmeleri iç açıcı gözükmüyor. Peki başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra ölüm haberi gelen Masha Amani kimdir? Masha Amini neden öldü? İşte son dakika İran haberleri…

MASHA AMANİ KİMDİR?

Masha Amini ya da diğer bilinen ismiyle Zhina Amini. 16 Eylül 2022 tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da hayatını kaybetti. Masha Amini’nin ölmesi ülkede büyük çaplı olayların olmasına neden oldu. Çünkü Masha Amani’nin ölmesinde polislerin etkisi olduğunu inanılıyor. Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Masha Amini’nin burada fenalaşarak hayatını kaybettiği ifade edildi. Fakat gerçek böyle olmayabilir. Masha Amini, 22 yaşındadır ve İran’ın Saqqez şehrinde dünyaya gelmiştir.

MASHA AMİNİ NEDEN ÖLDÜ?

Amini, başörtüsünün hükümet standartlarına uymaması nedeniyle, İran İslam Cumhuriyeti Kanun Uygulama Komutanlığı’nın başörtüsü düzenlemelerinin kamusal uygulamasını denetleyen bir yardımcı ekibi olan Rehberlik Devriyesi tarafından tutuklandı. Polis, kadının bir istasyonda aniden kalp yetmezliğine girdiğini, yere düştüğünü ve iki gün komada kaldıktan sonra öldüğünü söyledi . Görgü tanıkları , dövüldüğünü ve başının bir polis arabasının yan tarafına çarptığını iletiyor.

  • Amini’nin tedavi gördüğü klinik, Instagram’da kabul edildiğinde beyin ölümü gerçekleştiğini belirten bir açıklama yaptı . Instagram gönderisi o zamandan beri silindi.
  • Amini’nin kardeşi Kiaresh, başında ve bacaklarında morluklar olduğunu fark etti. Amini ile birlikte gözaltına alınan kadınlar, kendisini tutuklayan memurların hakaret ve küfürlerine direndiği için ağır dövüldüğünü söyledi.
  • Bir dizi doktor, Amini’nin kulak kanaması ve göz altı morlukları da dahil olmak üzere klinik semptomlara dayanarak beyin hasarı geçirdiğini belirtti. Bu, aynı zamanda, hacktivistler tarafından sızdırılan ve kemik kırığı, kanama ve beyin ödemi gösteren Mahsa’nın kafatasının tıbbi taramalarıyla da doğrulandı.

İRAN PROTESTOLARI

Ölümünün ardından memleketi Saqqez de dahil olmak üzere bir dizi protesto patlak verdi. Bazıları Farsça “Jin – Jiyan – Azadi: Kadınlar, Yaşam, Özgürlük” ve “diktatöre ölüm” gibi Kürt feminist sloganlar attı. Bu gösteriler İran’ın özel polis güçleri tarafından bastırıldı. Tahran’daki Kasra Hastanesi’nin önünde de protestolar düzenlendi, bunlardan bazıları güvenlik güçleri tarafından kendilerine biber gazı sıkılarak gözaltına alındı.

Mahsa’nın ölümüyle birlikte farklı şehirlerde protestolar ve yürüyüşler günden güne yayıldı. İran İslam Cumhuriyeti’nin katı kıyafet yönetmeliğine karşı bir gece süren protestoların ardından Pazar günü Sanandaj sokakları kısmen kapatıldı ve güvenlik güçleri şehrin dört bir yanına dağıldı.

Bir Kürt hakları grubuna göre, ülke çapında öfkeyi ateşleyen bir olayla ilgili kargaşanın üçüncü gününde, 19 Eylül’de İran’ın Kürt bölgesinde Pazartesi günü güvenlik güçlerinin protestolar sırasında ateş açması sonucu beş kişi öldü. Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün Twitter hesabına göre, Amini’nin memleketi Kürt şehri Saqez’de güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açması sonucu iki kişi öldü.

Güvenlik güçlerinin “doğrudan ateşiyle” Divandarreh kasabasında iki kişinin daha öldürüldüğünü ve yine Kürt bölgesinde Dehgolan’da beşinci kişinin öldürüldüğünü söyledi. Popüler gösteriler Tahran , Reşt , İsfahan dahil İran’ın farklı şehirlerine yayıldı .Karaj , Meşhed , Sanandaj , Saqqez , Ilam ve diğer birçok şehir ve İran hükümetinin özel polisi bu protestolara ciddi şekilde müdahale etti, bunun sonucunda birçok kişi yaralandı ve bazı siyasi aktivistler tutuklandı. Bu süre zarfında, #MahsaAmini hashtag’i Farsça Twitter’da en çok tekrarlanan hashtag’lerden biri oldu. Bu hashtaglerin tweet ve retweet sayısı 5,1 milyonu aştı. Bazı İranlı kadınlar sosyal medyada protesto amacıyla saçlarını kestiklerini gösteren videolar yayınladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.